25-та річниця Чорнобильської катастрофи та ядерна безпека
Тижневик «Нью Юроп» в номері за 1-7 травня ц.р. опублікував декілька публікацій щодо України в контексті вшанування 25-ї річниці Чорнобильської трагедії та ядерної безпеки.
«Україна, Росія та Білорусь відзначають 25-ту річницю Чорнобиля» - основна публікація тижневика про вшанування трагедії. Президент України відзначив зусилля робітників, які відновили контроль над ЧАЕС та своїми зусиллями упередили ще більш серйозну аварію. В.Янукович разом з Президентом РФ відкрили пам’ятний монумент ліквідаторам. 26 квітня також Росія та Білорусь проводили меморіальні церемонії з нагоди річниці трагедії. Зокрема, Президент Білорусі Лукашенко «за кордоном через декілька десятків кілометрів» здійснив тур забрудненими селищами та оглянув наукові споруди. Видання відзначає, що попри заборону проводити великі масові збори в Білорусі, Лукашенко дозволив нічну меморіальну церемонію в Мінську.
«Нью Юроп» повідомляє також про проведення напередодні в Києві донорської конференції для завершення проекту нового укриття. Водночас в публікації відзначається, що коштів на соціальний захист ліквідаторів аварії не вистачає. «Чимало ліквідаторів критично ставляться до уряду Януковича, який запропонував скоротити виплати на медичні та соціальні пільги, щоб покращити стан державного бюджету», - пише видання, наводячи в той самий час слова Президента, який зазначив, що йому боляче за те, що уряд не може достойно віддячити ветеранів і запевнив, що Україна робить все можливе, щоб допомогти їм.
Тижневик у публікації повідомляє також про критичне ставлення до розвитку ядерних потужностей в Україні окремих неурядових організацій. Зокрема організація Bankwatch Network вбачає непряму підтримку ЄС «наміру українського уряду провести масивну ядерну експансію», оскільки «європейські лідери зацікавлені у гарантуванні імпорту дешевої української електроенергії, незважаючи на ризики, пов’язані з таким розвитком», - цитує видання національного представника організації І.Головко. На підтвердження такої тези видання наводить далі інформацію про виділення ЄБРР та ЄІБ 650 млн.євро на підтримку інфраструктурних проектів з передачі електроенергії.
В тому самому номері «Нью Юроп» розмістив ще одну коротку інформацію про візит Д.Мєдвєдєва до України для участі у вшануванні 25-ї річниці аварії на ЧАЕС, яка супроводжувалася фото двох Президентів з місця події.
Тижневик також інформує про ратифікацію Верховною Радою України тристоронньої угоди про транспортування ядерних матеріалів з Словаччини до Росії територією України. Нова угода була ініційована українською стороною, повідомляє видання з посиланням на О.Миколайчук – керівника Державного комітету з ядерного регулювання України, зважаючи на зміни в стандартах та вимогах МАГАТЕ. За її словами, при транспортуванні ядерних матеріалів траплялися непоодинокі надзвичайні ситуації. О.Миколайчук підкреслила, що нова угода надає гарантіє безпеки населення та охорони навколишнього середовища.
Звіт Європолу щодо оцінки ризиків
04 травня ц.р. європейська агенція Європол опублікувала дворічний звіт щодо оцінки ризиків для ЄС, пов’язаних з діяльністю організованої злочинності. У документі, зокрема, припускається, що "албаномовні й турецькі злочинні групи, а також злочинні угруповання з колишнього СРСР шукають шляхи розширення власних інтересів у ЄС, і можуть використати можливості для цього, які надає ймовірне входження Румунії та Болгарії до Шенгенської зони, а також нещодавнє та перспективне скасування візового режиму для Західних Балкан, України і Молдови".
У цьому зв’язку Представництво України при ЄС поширило коментар Представника України при ЄС серед європейських ЗМІ Брюсселя, а також серед акредитованих в Брюсселі українських журналістів, в якому виступило з рішучою критикою подібних припущень. Позицію України було одразу відображено у відповідних публікаціях «Юропіан Войс», «Дойче Прессе Агентур», «Європолітікс», «ІюОбзервер». Окрім «ІюОбзервер», всі ЗМІ об’єктивно передали суть коментарю ПУ при ЄС. Останнє видання, натомість, використало інформаційний привід для того, щоб навести приклади зв’язків українського політикуму з організованою злочинністю, посилаючись при цьому на інформацію «Вікілікс» та вириваючи з контексту тези самого Європолу. Підсумовуючи, журналіст Е.Ретман пише, що ЄК минулого року надала Україні План дій візової лібералізації, «але шансів на прорив у цьому питанні до ЄВРО 2012 в Києві мало».