• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
«Викривлене бачення України»
Опубліковано 12 травня 2011 року о 13:39

Стаття Представника України при ЄС: «Викривлене бачення України», газета «Юропіан Войс» (12.05.2011)

У статті «Комісія пропонує тимчасово ввести перевірки на внутрішніх кордонах Шенгену» (в номері за 5-11 травня) згадується нещодавня оцінка Європолом загроз, пов’язаних з організованою злочинністю, в якій агенція, серед іншого, висловлює занепокоєння використанням організованими злочинними групами «нещодавнього та майбутнього скасування віз до ЄС для Західних Балкан, України та Молдови».

Україна глибоко занепокоєна висновками Європолу, які, на наш погляд, є необґрунтованими та гіпотетичними. Наголошую, що Україна та Європол підписали угоду про стратегічне співробітництво. Іншу угоду – про оперативне співробітництво – буде укладено незабаром. Ці документи визначають рамки для ефективного вирішення всіх питань, що можуть виникнути між Україною та ЄС у сфері протидії та боротьби з організованою злочинністю.

Я хочу також нагадати вашим читачам, що Україна тривалий час є членом Всесвітньої митної організації та Інтерполу, у нас є двосторонні договори з країнами-членами ЄС про правову допомогу.

Україна ефективно використовує всі наявні інструменти міжнародного співробітництва для боротьби з організованою злочинністю.

Треба наголосити, що скасування візового режиму жодним чином не відмінить контроль на кордоні Україна-ЄС. Більше того, Україна посилить ефективність митних перевірок, не в останню чергу завдяки триваючій співпраці з ЄС у сфері управління кордонами. (Для інформації, у 2010 році українська митниця затримала транзитні вантажі 1928 кг кокаїну, 766кг гашишу, 40кг каннабісу, 29 тис. таблеток психотропних речовин тощо. В результаті, у 2010 за контрабанду наркотиків було порушено майже 1200 справ).

Отже яким чином візова лібералізація з ЄС може полегшити використання України організованими злочинними групами як каналу для своєї діяльності, як це припускає Європол? Які загрози визначав Європол? Незаконна торгівля героїном чи кокаїном, контрабанда сигарет, торгівля людьми? Агенція не обґрунтовує свій хід думок і не наводить конкретні приклади.

Натомість, за оцінками українського уряду, підтвердженими експертом Європолу у ході зустрічі з питань наркотиків у вересні 2010, завдяки спільним зусиллям України та міжнародної спільноти, організована злочинність сьогодні обирає шляхи в обхід України.

Висновки Європолу є ще більш безпідставними стосовно незаконної міграції, яка є основним приводом для занепокоєння країн-членів ЄС, пов’язаним із введенням безвізового режиму.

Європол приходить до висновку, що зважаючи на посилення прикордонних перевірок та введення високоякісних проїзних документів, нелегальна міграція для індивідуальних мігрантів стає все важчою справою, що «вимушує їх шукати послуги організованих злочинних груп».

За даними Європолу, найтиповішими зловживаннями з метою незаконного перебування в ЄС є підроблені, фальшиві та незаконним шляхом отримані проїзні документи, візи, дозволи на проживання, а також об’єднання сім’ї «в результаті фіктивних шлюбів з громадянами ЄС». Так в чому, в такому випадку, загроза, у разі якщо ЄС скасує короткотермінові візи з Україною? Чи в тому, що окремим особам не доведеться звертатися до організованих злочинних груп і платити їм за візу?

Якщо занепокоєння Європолу викликають не українці (адже у звіті Україна не розглядається як потенційне джерело потоків мігрантів), а скоріш громадяни третіх країн, які прямують до ЄС транзитом через Україну, то тут я маю наголосити, що між Україною та ЄС існує угода про реадмісію, яка покриває такі випадки. Угода працює дуже добре.

У ході останнього саміту Україна-ЄС у листопаді 2010 року Україні було надано План дій безвізового режиму. Це – визнання того, що Україна досягла значного прогресу у сферах юстиції, свободи і безпеки, і зокрема, у боротьбі з організованою злочинністю.

Висновки Європолу не відповідають цьому. Вони можуть вплинути на майбутні висновки Європейської Комісії в рамках безвізового діалогу з Україною.

Європол не наводить ані доказів, ані аргументів в обґрунтування своєї тези про те, що візова лібералізація з Україною може використовуватися організованою злочинністю. Ми не погоджуємося з таким висновком, і ми не приймемо його.

Я сподіваюсь, що така заява була не більш, ніж прикрою помилкою. Я закликаю Європол переглянути її.

«Юропіан Войс» (Бельгія), К.Єлісєєв, Представник України при ЄС

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux