• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 09.02.2011
Опубліковано 09 лютого 2011 року о 12:45

Європейський портал „ЄврАктів” опублікував статтю польської дослідниці Центру Східних Студій Марти Ярошевич „Візова лібералізація Україна-ЄС: оцінка готовності України”.

У публікації дослідниця дає позитивну оцінку результатам останнього саміту Україна-ЄС, у ході якого Україні було надано План дій візової лібералізації. Вона переконана, що безвізовий режим – це довготермінова перспектива для України. М.Ярошевич пояснює свій висновок як характером самого документу, який передбачає на другому етапі оцінку виконання Україною вимог Плану дій Європейською Комісією та країнами-членами, так і існуючими побоюваннями серед країн-членів незаконної міграції з України.

Водночас дослідниця вказує на сильні сторони української позиції. Це, насамперед, ефективна законодавча робота в Україні, належне виконання угоди про реадмісію (умови якої, переконана М.Ярошевич, були вигідні насамперед ЄС, а не Україні) та ефективна прикордонна служба. До досягнень України авторка відносить також створення центрального міграційного органу, підготовку стратегії інтегрованого управління кордонами, а також зменшення потоку незаконних мігрантів з України. Прикладом цього, на думку дослідниці, є те, що відсоток відмов у видачі віз українцям у 2009 році склав в середньому 5%, при тому, що ЄС розцінює як безпечний 3-відсотковий поріг відмов.

Натомість серед слабких сторін України, на думку дослідниці, – потреба довести ЄС, що країна відповідає європейським цінностям та стандартам демократії і верховенства права. „Окремі небезпечні явища, такі як обмеження політичного плюралізму, концентрація влади в руках президента та використання правоохоронних органів та судів у політичній боротьбі не пройшли непоміченими”, - пише вона. „І хоча критерії у сфері верховенства права та незалежності судів не відносяться прямо до Плану дій, Києву треба кардинально перебудувати свою юридичну систему, якщо він хоче ефективно співпрацювати з країнами-членами ЄС у кримінальних справах”, - вважає М.Ярошевич. Інша глибинна проблема – загальнопоширена корупція, що, за висловом Президента України В.Януковича, є загрозою національній безпеці України. На даний момент дослідниця не бачить політичної волі уряду боротися з цим явищем. У цьому контексті вона наводить дані Transparency International, відповідно до яких Україна у 2010 році була на 134 місці з 179 досліджених країн за рівнем корупції. М.Ярошевич також констатує, що Україна не змогла прийняти антикорупційне законодавство та регулярно не виконує власні зобов’язання в рамках GRECO.

Серед практичних проблем, які потребуватимуть вирішення, - інтеграція мігрантів, видворення небажаних осіб, надання тимчасового місця проживання мігрантам, яких не можна видворяти тощо. Ці завдання українській новоствореній міграційній службі доведеться вирішувати за умов, коли її наглядова структура – МВС України – залишається, за оцінкою дослідниці, „нереформованою бюрократичною інституцією поліцейського типу”, яка сконцентрована скоріше на боротьбі з нелегальною міграцією, ніж на легалізації мігрантів.

М.Ярошевич також згадує відсутність прогресу у введенні біометричних паспортів: Україна відстає від РФ, Білорусі та Молдови у цьому питанні, залишаючись, незважаючи на прийняття плану введення таких паспортів, на початковому етапі.

Підсумовуючи, авторка вважає неможливим виконання Україною Плану дій у першій половині 2011 році, як це було оголошено Президентом України після саміту через великий перелік вимог до України, скепсис окремих країн-членів, а також через російський фактор. Росія так само прагне безвізового режиму з ЄС, але на відміну від України, має сильне лоббі в окремих країнах-членах, нижчий відсоток відмов у візах, ввела біометричні паспорти та здатна створити ефективну міграційну службу, пише М.Ярошевич.

Водночас вірогідним, на думку дослідниці, є виконання першої групи вимог Плану дій до 2012 року, розширення угоди про спрощення оформлення віз на додаткові категорії осіб, а також введення спеціального спрощеного режиму перетину кордону або спрощених візових правил під час ЄВРО 2012. В той час як повне скасування віз можна очікувати протягом декількох наступних років, вважає М.Ярошевич.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux