• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 03.12.2010
Опубліковано 03 грудня 2010 року о 14:08

Центральною подією як у відносинах Україна –ЄС, так і у виствіленні європейськими ЗМІ українського питання у листопаді 2010 року стало проведення Саміту Україна-ЄС.

Переважна більшість європейських видань анонсувала проведення Саміту Україна-Єс та розмістила публікації за його результатами. Європейські ЗМІ, на відміну від цілої низки українських та російських ЗМІ, сфокусувалися насамперед на основних результатах саміту: зокрема, наданні Україні Плану Дій лібералізації візової політики. Інші питання, які традиційно цікавили європейських журналістів, - це енергетична безпека, в т.ч. запевнення у безперебійності енергопостачань до Європи, та стан демократичних інститутів в Україні.

Так, анонсуючи Саміт, „Інтернешнл Геральд Тріб”юн” писала: „Що обере Україна: Схід чи Захід?”. Україна - це унікальний виклик для лідерів ЄС: вона настільки велика, що її не можна ігнорувати, але водночас важко швидко наблизити до ЄС. На Саміті обговорюватимуть погіршення стану з правами людини. Водночас обговоренням енергетичних проектів та плану дій з візової лібералізації сторона ЄС намагатиметься просувати Україну ближче до Заходу. Український посол в ЄС запевнив журналістів, що курс на європейську інтеграцію є
„незмінним”, а „стабілізація відносин між Україною та РФ – це тільки на краще, так само для відносин між Україною та ЄС”. Автор публікації наводить також неназване джерело в європейських інституціях, яке поділяє таку позицію: „Немає проблем у тому, щоб мати тісніші стосунки з ЄС і водночас кращі стосунки з РФ. Цей рік став свідченням, що і те, і те є можливим”. Водночас, зауважує журналіст, на адресу Києва лунають звинувачення у недостатності внутрішніх економічних реформ та регресі ситуації з правами людини. Аналізуючи актуальну ситуацію, журналіст, на підставі досвіду інтеграції інших країн, робить висновок, що країни не починають повноцінно втілювати внутрішні реформи, доки не є переконані, що мають реального шансу стати частиною ЄС. „Це дає підстави вважати, що існують межі інтеграції України з ЄС, так само як і межі її зближення з Москвою”, - підсумовує С.Касл.

У статті „Український лідер проштовхує партнерство у трикутнику”, яку видання розмістило за результатами Саміту, С.Касл повідомляє, що В.Янукович запевнив „нещодавні перебої у постачанні газу вже в історії”. Також відзначається, що напередодні саміту „були занепокоєння”, що керівництво України відвертає її від ЄС, натомість „на зустрічі в понеділок Євросоюз намагався надати стимул проведенню реформ в Україні, зазначивши, зокрема, що сподівається завершити до середини 2011 року переговори по ЗВТ з країною”. Було також надано план дій безвізового режиму, продовжує журналіст, який, хоч і не має чіткого графіку, „є серйозною винагородою уряду в Києві”.

В контексті традиційного протиставлення відносин України з ЄС та з РФ, автор, після зустрічі з Президентом України В.Януковичем, пише: „в той час як Україна покращувала свої відносини з РФ, протягом цього року їх покращували також і країни-члени ЄС. Найбільш серйозний розвиток подій відбувся між Польщею та Росією”.

Крім того, С.Касл повідомляє, що Президент України розкритикував проект Південний Потік, відкинув повідомлення про „поглинання” „Нафтогазу” „Газпромом”, відповів на закиди про утиски свобод опозиції, пообіцяв покращити виборче законодавство та пояснив ситуацію навколо протестів через Податковий кодекс: „у нас наразі ціле покоління посадовців та бюрократів, що створили свій бізнес на корупційних засадах”, - цитує його „ІГТ”.

На перший план питання енергетичної безпеки виносить також видання „Файненшл Таймс”: „Віктор Янукович, Президент України, пообіцяв Європі, що перебоїв у постачанні газу, як це було останніми роками, більше не буде”. Президент України також відкинув „основне занепокоєння господарів зустрічі” щодо демократичних реформ. Зокрема, В.Янукович не погодився з критикою США та ЄС щодо останніх місцевих виборів: „навіть якщо деякі порушення мали місце, вони не вплинули на результат виборів. Уряд не несе відповідальності за це”, - повідомляє „ФТ” з посиланням на слова Президента. Анонсуючи напередодні візит В.Януковича до Брюсселя, британська газета повідомляла також, що в інтерв’ю для „ФТ” із закликом до ЄС „захистити демократію” звернулася Ю.Тимошенко, привернувши увагу, що саміт відбувається в річницю помаранчевої революції. Видання також процитувало Представника України при ЄС, який в черговий раз наголосив на незмінності курсу діючого Президента України на інтеграцію з ЄС і покращення стосунків з РФ.

Спеціалізовані європейські видання, такі як „Європолітікс”, „ЄврАктів”, „Юропіан Войс”, „ІюОбзервер” акцентували увагу насамперед на отриманні Україною Плану дій безвізового режиму за результатами Саміту.

Так, „Європолітікс” інформує, що ЄС „почав переговори з Україною про безвізові поїздки: на двосторонньому саміті Києву було надано план дій, мета якого – скасування короткострокових віз”. В.Янукович пообіцяв втілити необхідні реформи до середини 2011 року, - посилається видання на заяву Президента України, зроблену у ході прес-конференції. План дій – це перелік чітких вимог щодо проведення реформ в окремих сферах, таких як безпека документів, міграційний та прикордонний менеджмент тощо. Цитуючи анонімне джерело в ЄК, видання інформує, що план дій для України відрізнятиметься від „дорожніх карт” для країн Західних Балкан. Цей документ не передбачає автоматичності та термінів, - інформує видання, додаючи, що Росія також заявила про готовність погодитися на „спільні кроки” щодо безвізового режиму з ЄС.

В окремі розширеній публікації напередодні Саміту „Європолітікс” також розмістив ґрунтовний аналіз ситуації навколо переговорів України та ЄС про створення ЗВТ.

„ІюОбзервер” у публікації „Візовий прорив приховує напруження у відносинах України та ЄС” пише, що В.Янукович „зарахує собі дипломатичну перемогу у питанні безвізових поїздок на саміті в Брюсселі. В цей час його опоненти повідомляють, що він розвертає країну назад у питанні демократії та управління”. Водночас видання передбачало, що сторона ЄС адаптує „м’який підхід”, оскільки оприлюднене напередодні саміту комюніке ЄС не згадувало повідомлення про утиски демократичних свобод в Україні.

Чимала увага до України була прикута також в контекст місцевих виборів в Україні, звіту двох спостерігачів Європейськог парламенту, а також голосування в ЄП по Резолюції по Україні. Так, „ІюОбзервер” на початку листопада писав, що спостерігачі ЄС давали змішану оцінку виборам: з одного боку, без порушень, а з іншого – були присутні „передвиборчі махінації табору Януковича”.

Європейський портал „ЄврАктів” – ЗМІ, яке найчастіше читають євродепутати, - уважно відслідковував події та дебати навколо резолюції ЄП щодо України. „Після двох місяців політичної боротьби та серйозного лобіювання... „ ЄП прийняв консенсусний варіант резолюції, підтриманий всіма політичними групами. У двох словах, продовжує видання, сигнал депутатів Україні – підтримка прагнення України отримати перспективу членства ЄС, але водночас і попередження, що Європейський Парламент не пропускає повз увагу „тривожні сигнали про ерозію демократії та плюралізму”.

В кінці листопада – на початку грудня європейські ЗМІ („ІюОбзервер) згадали Україну також у зв”язку з публікацією сайтом Wikileaks службових телеграм американських дипломатів до Держдепартаменту США. Так, в „ІюОбзервер” в статті „Сусіди ЄС - „мафіозні країни”, повідомляє американська телеграма”, з посиланням на іспанського прокурора, пише, що Білорусь, Грузія, Росія та Україна - „мафіозні країни”. Відносно України видання пише про вирішальну роль олігархів, зокрема Д.Фірташа, в українській політиці. У телеграмі за 2008 рік посольства США в Києві продемонстровано, „до якої міри український газовий бізнес має своїм корінням організовану злочинність в Росії і кидає тінь на деякі ключові фігури адміністрації Віктора Януковича”, - пише „ІюОбзервер”. З посиланням на зустріч Д.Фірташа з американським послом видання повідомляє, що Д. Фірташ хизувався тим, що він допоміг сформувати і потім розвалити урядову коаліцію в після-помаранчеві часи та використав свій канал Інтер формування громадської думки. „ІюОбзервер” також повідомляє, з посиланням на телеграму, що діючий міністр енергетики Ю.Бойко допоміг Д.Фірташу приховати розміри його приватних статків.

За цих підстав, новини про рішення Стокгольмського арбітражу та про створення „Нафтогазом” та „Газпромом” двох спільних підприємств дали журналісту підставу зробити висновок, що готується повноцінне поглинання Росією української газотранзитної системи.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux