• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 27.08.2010
Опубліковано 27 серпня 2010 року о 14:26

Висвітлення подій в Україні у ЗМІ ЄС:

Протягом поточного тижня Україна не залишилася поза увагою європейських ЗМІ. Основними інформаційними приводами стали виступ Президента України В.Януковича з нагоди Дня Незалежності України, а також заява Прем’єр-міністра М.Азарова про необхідність перегляду газових контрактів 2009 року в бік зменшення ціни. Висвітлюючи виступ Президента В.Януковича, європейські ЗМІ, зокрема „Франс-Прес”, „ІюОбзервер”, „ІюБізнес”, звертають увагу на запевнення у незмінності євроінтеграційного курсу України при нормалізації взаємин з РФ.

Заява Прем’єр-міністра М.Азарова щодо бажання України домовитися про нижчу ціну на газ з РФ викликала одразу появу відповідної публікації в британській „Файненшл Таймс”. Тональність публікації, в якій прямо припускається можливість „відкриття вже закритого питання” – повторення газової кризи між Україною та РФ – віддзеркалює настрої, притаманні зазвичай брюссельській пресі при висвітленні газових відносин між Україною та РФ, особливо після січневої кризи у 2009 р. Відтак незвичною є відсутність інших публікацій з цього питання в брюссельських ЗМІ. Не виключено, що це зумовлено періодом літніх відпусток.

Варто також відзначити, що європейська преса не обходить увагою стан свободи ЗМІ в Україні і відслідковує події навколо зниклого українського журналіста. Зокрема, „Інтернешнл Геральд Тріб”юн” помістила повідомлення, що Президент України доручив розшукати, використовуючи „всі можливі і неможливі способи”, зниклого журналіста В.Климентьєва і тримає цю справу „під особистим контролем”. У цій публікації також згадується про справу Г.Гонгадзе і про повідомлення щодо утисків преси в Україні з часів приходу до влади Президента В.Януковича. 26 серпня 2010 інформаційне агентство «Рейтерс» та сайт „Інтернешнл Геральд Тріб”юн” зазначили, з посиланням на Міністра внутрішніх справ України А.Могильова, що В.Климентьєва, який висвітлював корупційні схеми у Харківській області, найімовірніше, вбито. До його зникнення можуть бути причетні правоохоронні органи.

Події ЄС:

26.08.2010 „Європейці втрачають довіру до Європи” – так переважно коментують брюссельські ЗМІ результати опитування громадської думки в країнах-членах ЄС та в країнах-кандидатах, опубліковані Євробарометром. Тільки 42% опитуваних довіряють ЄС, у той час як 47% ставляться до ЄС з недовірою. Опитування громадської думки проводилося у травні 2010 – у розпал кризи в Греції. Відтак питання, пов’язані зі стабільністю єврозони, ризиком „зараження” інших країн-членів ЄС справили негативний вплив на підтримку громадянами членства їхніх країн в ЄС, яка впала до 49% - рекордно низького показника за останні 10 років.

Фінансова і економічна криза відобразилася також на сприйнятті того, що ЄС означає особисто для кожного європейця. Так, економічне благополуччя (14%), сильна позиція у світі (22%) згадуються менше порівняно з 2009 роком, у той час як згадуваність євро зросла до 44%. Основною перевагою ЄС для європейців залишається свобода пересування (45%). У дослідженні підкреслюється, що у всіх країнах, де проводилося опитування, перші позиції займають свобода пересування, можливість працевлаштування і навчання у всіх країнах ЄС, а також єдина валюта.

Натомість у 23% європейців зростає відчуття того, що ЄС – це марна трата грошей.

Загалом, позитивні елементи згадуються рідше, ніж шість місяців тому, - йдеться у звіті Євробарометру. Основною проблемою в країнах ЄС респонденти називають безробіття. Незважаючи на те, що ЄС офіційно вийшов з рецесії, у європейців превалює відчуття, що економічна криза триває. У звіті також відзначається, що європейці загалом погоджуються з необхідністю втілення реформ та негайних заходів для зменшення дефіциту бюджету і державного боргу для подолання економічної кризи.

24.08.2010 стало відомо, що Високий представник ЄС К.Ештон отримає право виступу на Генеральній Асамблеї ООН, що проводитиметься у вересні 2010. Про це повідомляє „ЄврАктів” з посиланням на джерела в Раді ЄС та в Європейській Комісії.

Питання представленості ЄС в ООН, де перший має статус спостерігача, стало особливо актуальним в останні тижні. Незважаючи на те, що ЄС є найбільшим донором постраждалого від повеней Пакистану, Високий Представник ЄС К.Ештон не відвідала спеціальну сесію ГА ООН з допомоги цій країні через неможливість отримати право виступу. Заяву від імені ЄС озвучив Міністр закордонних справ головуючої в ЄС Бельгії.

Водночас з набуттям чинності Лісабонським договором та обранням постійного Президента Ради ЄС та Високого представника із зовнішніх справ та безпекової політики, позиція ЄС в ООН потребує негайного підвищення, – пише брюссельське спеціалізоване видання „ЄврАктів”. Останнє також повідомляє, що Франція та Великобританія початково опонували цій ідеї, але згодом погодилися на компроміс, відповідно до якого глава дипломатичної служби ЄС К.Ештон зможе виступати від імені ЄС на засіданнях ГА ООН, але не на зустрічах Ради Безпеки ООН.

Видання також припускає, що прохання з боку ЄС може спонукати такі організації як Ліга Арабських держав, Африканський Союз, Асоціація держав Південно-Східної Азії до пошуку подібного статусу в ООН. „Поки що не зрозуміло, яку відповідь отримають ці організації, оскільки ООН не бажає відкривати „скриню Пандори” нових прав на виступ”, - припускає видання.

Події в країнах-членах ЄС

Депортація ромів

Протягом тижня продовжувалася депортація ромів з Франції до країн їх походження. Після Франції про наміри депортувати ромів та будь-яких інших громадян ЄС, які перебувають на території країни в порушення Директив ЄС, зокрема 2004/38/ЄС, заявив також міністр внутрішніх справ Італії Мароні. Франція тим часом виступила з ініціативою провести 06 вересня зустріч міністрів з питань іміграції окремих країн-членів ЄС та Канади для обговорення ситуації з ромами. Серед запрошених – Бельгія, Великобританія, Греція, Іспанія. Італія, Німеччина. Запрошення Європейській Комісії було надіслано лише після появи критичних публікацій у ЗМІ. Не отримали запрошення Румунія та Болгарія, так само як і Польща з Угорщиною.

Як інформують бельгійські ЗМІ, Бельгія занепокоєна планами Франції провести неформальну зустріч на високому рівні. Брюссельська преса подає слова неназваного джерела в дипломатичному корпусі, яке зазначило, що «якщо ставатиме очевидним, що ця зустріч призначена лише для розгляду питання ромів та заради створення враження, що країни ЄС погоджують політику Парижа, Бельгія не тяжітиме до своєї участі в цьому заході».

Також циркулює інформація про те, що відмовитись від участі може Греція, а деякі інші країни, зокрема ФРН та Великобританія, можуть понизити рівень участі.

Ситуація навколо ромів та політики Парижа стала однією з перших тем для коментарів в Європейському парламенті, який тільки-но завершує літню перерву в своїй роботі. Гостро відреагував на ситуацію з ромами керівник політичної групи «Альянс лібералів та демократів Європи» Г.Верхофстадт (Бельгія), закликавши Раду ЄС та Європейську Комісію офіційно прокоментувати ситуацію навколо ромів в Європі під час наступної сесії Європарламенту. Він також сказав, що «[Європейський] парламент має нагадати Європі про її принципи, а [Європейська] Комісія забезпечити повагу до прав національних меншин».

Набирають обертів критичні коментарі щодо політики офіційного Парижа також з боку інших міжнародних організацій та окремих країн. Зокрема, занепокоєння діями Франції висловили Рада Європи, Рада з прав людини ООН, Ватикан.

Тим часом Франція „переходить у контратаку”: офіційний Париж закликає Румунію приборкати міграційні потоки. Прем’єр-міністр Франції Ф.Фійон звертається до Європейської Комісії із закликом гарантувати, щоб допомога ЄС Румунії була використана на інтеграцію ромів. „У Франції немає юридичних засобів вплинути на румунський уряд з тим, щоб ці гроші були використані на забезпечення житлом і навчання населення, але у Європи є, і саме тому Прем’єр-міністр написав листа панові Баррозо”, - цитують ЗМІ П.Леллуша, Держсекретаря Франції у справах ЄС. Додатковий важіль на Румунію, яким погрожує скористатися Франція, - це майбутнє приєднання Румунії до Шенгенської угоди. П.Леллуш повідомив, що Франція готова заблокувати заявку Румунії, якщо остання не вживе додаткових заходів для вирішення питання поселень ромів.

Водночас у Брюсселі, за висловом „Файненшл Таймс”, з’являються „ознаки зростаючого незадоволення” французьким підходом. Комісар ЄС з питань юстиції та фундаментальних прав В.Редінг повідомила, що Комісія здійснить ґрунтовний аналіз дій французького уряду. „Ніхто не має бути висланий тільки через те, що він - ром”. Водночас В.Редінг утрималась від висловлення інших оцінок. „Файненшл Таймс” також звертає увагу на ще одну деталь у діях французького уряду: міністр внутрішніх справ Франції, наводячи аргументи на користь депортації ромів, заявив, що кількість злочинів, скоєних румунами у прилеглих до Парижа районах, зросла на 139% протягом останнього року. Водночас, як зауважує „ФТ”, Конституція Франція забороняє збирати статистичні дані за національною ознакою. „Проте пан Ортефьо заявив, що МВС таки має статистику вчинення злочинів за національною ознакою”, - повідомляє видання.

Як повідомляє в п’ятницю брюссельське видання „Юропіан Войс”, Європейська Комісія 31 серпня 2010 проведе зустріч на високому рівні з французьким урядом.

Видання з посиланням на речника ЄК інформує, що до 1 вересня, коли збиратиметься Колегія Європейської Комісії, Комісар ЄС В.Редінг вже матиме результати оцінки Європейською Комісією програми депортації ромів з Франції. Водночас, за словами речника В.Редінг, результати оцінки не будуть опубліковані, але Комісія вживе всіх необхідних заходів для застосування законодавства ЄС.

Самі французи розійшлися в оцінці дій власного уряду. Так, за повідомленнями французької „Ліберасьйон”, 48% французів підтримують депортацію ромів, але 42% виступають проти таких дій.

Події у відносинах ЄС з третіми країнами:

ЄС-Ізраїль-Палестинська Автономія

Повідомлення про відновлення 02 вересня у Вашингтоні прямих переговорів між Ізраїлем та Палестинською Автономією було позитивно сприйнято в рамках ЄС. Зокрема, у продовження заяви Квартету з Близькосхідного врегулювання, Високий Представник ЄС К.Ештон опублікувала власну заяву, в якій відзначила, що рішення керівництва Ізраїлю і ПА є важливим кроком на шляху до справедливого, тривалого і всеохоплюючого миру в регіоні. Від імені ЄС К.Ештон висловила запевнення щодо продовження взаємодії зі сторонами врегулювання з підтримки переговорів, підкреслила позицію ЄС, що вирішення проблеми має полягати у мирному співіснуванні двох держав – Держави Ізраїль і незалежної, демократичної та життєздатної Держави Палестина, та закликала сторони належно працювати з тим, щоб досягти остаточного врегулювання протягом року, до чого закликає "Квартет".

Варто відзначити, що подальші заяви як з боку офіційного Ізраїля, так і Палестини щодо сумнівів в успішності переговорів не набули розголосу в ЗМІ Брюсселя.

Водночас швидко поширилося повідомлення про конфлікт, що виник останніми днями навколо заяви К.Ештон, в якій вона висловила занепокоєння засудженням ізраїльським військовим судом 39-річного Абдалли Абу Рахми за підбурювання та проведення масових демонстрацій. „ЄС розглядає Абдаллу Абу Рахму як захисника прав людини, що організовував ненасильницькі акції протесту”, - йдеться у заяві К.Ештон. „Високий представник ЄС глибоко стурбована тим, що арешт Абу Рахми має на меті позбавити його та інших палестинців законного права на мирні демонстрації протесту проти розподільчих огорож”, - зазначено у заяві К.Ештон.

У відповідь речник ізраїльського міністерства закордонних справ заявив, що К.Ештон не мала права робити таких коментарів. „Це незвично, щоб висока посадова особа іноземної держави висловлювала погляди щодо судової системи тієї чи іншої країни. Якщо К.Ештон виявила недоліки у системі, вона має про це сказати. Інакше незрозуміло, чому вона втручається в процес. Той факт, що вона висловила свій погляд і не взяла до уваги докази, є вкрай недоречним”, - цитує речника МЗС Ізраїлю „ІюОбзервер” з посиланням на британські „Гардіан” та „Індепенденс”.

ЄС- Асоціація Держав Південно-Східної Азії

Як повідомляє Європейська Комісія, Комісар ЄС з питань торгівлі К.Де Гухт завершив у п’ятницю триденний візит до В’єтнаму. Його було запрошено взяти участь у 42-й зустрічі міністрів економіки країн Асоціації Держав Південно-Східної Азії. Вперше за три роки представник ЄС бере участь у такій зустрічі, - йдеться у повідомленні ЄК. Цей візит –нагода зміцнити торгові та економічні відносини з цією групою країн, після того як переговори по зоні вільної торгівлі між ЄС і АСЕАН були призупинені з 2009 року, повідомляє ЄК.

Комісар також провів низку двосторонніх зустрічей з міністрами у справах торгівлі низки азіатських країн.

ЄС-Азербайджан

Високий представник ЄС К.Ештон висловила жаль з приводу рішення Верховного суду Азербайджану від 19 серпня ц.р. зберегти чинним тюремний вирок щодо блогерів Аднана Гаджизаде и Еміна Міллі.

В оприлюдненій 24 серпня ц.р. заяві К.Ештон йшлося, про те, що Високий представник ЄС вважає, що недосконалість судового процесу, зокрема в частині міжнародних стандартів справедливості та відкритості, а також кінцеве рішення суду, надсилають негативний сигнал щодо стану свободи висловлювання в Азербайджані. Високий представник закликала Азербайджан звільнити Еміна Міллі и Аднана Гаджизаде.

Водночас, Високий представник ЄС підтвердила прихильність ЄС сприяти виконанню Азербайджаном його міжнародних зобов’язань, в т.ч. перед ОБСЄ, Радою Європи та ЄС, зокрема в частині демократії, поваги до прав людини, свободи висловлювання та верховенства права.

У липні ц.р. Європейський Союз розпочав переговори про укладення угоди про асоціацію з Азербайджаном. Перший пленарний раунд переговорів відбувся 16 липня ц.р. в Баку. У переговорах щодо угоди про асоціацію з Азербайджаном в Брюсселі виходять з принципів всеохопленості, диференціації, обумовленості та спільної власності, а також відданості сторін спільним цінностям та принципам, в т.ч. демократії, верховенству права, повазі до прав людини та належного урядування.

ЄС- Пакистан:

За повідомленням Європейської Комісії, станом на 23 серпня 2010 р., сукупна допомога ЄС Пакистану для подолання наслідків повеней перевищила 200 млн.євро.

Як повідомляє „Франс-Прес”, міністр закордонних справ Німеччини Г.Вестервелле звернувся з листом до Високого Представника ЄС К.Ештон з пропозицією, щоб ЄС надав Пакистану преференційний торговий статус з тим, щоб стимулювати експорт товарів з Пакистану на ринки ЄС. Такий крок має допомогти Пакистану боротися з економічними наслідками повеней.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux