• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 03.09.2010
Опубліковано 03 вересня 2010 року о 14:24

Висвітлення подій в Україні у ЗМІ ЄС:

«Україна повинна розвивати справжні партії», - під таким заголовком друкує європейський тижневик «Юропіан Войс» у своєму останньому випуску лист Якуба Кулянека з празької Асоціації міжнародних справ. Йдеться про лист у відповідь на статтю В.Ткачука, надруковану у липневому номері видання, в якій автор аргументував, що чергові конституційні зміни призведуть до катастрофи в Україні, і закликав ЄС реагувати на них. Я.Кулянек натомість вважає, що конституція – це тільки частина картини. Справжньою проблемою, найбільшою перешкодою для розвитку демократії в Україні залишається недосконалість партійної системи. „Що насправді тримає партії воєдино - це не їх партійні маніфести, а амбіції їх могутніх фінансових спонсорів”, - пише автор. Перехід від сильної президентської влади до парламентської республіки призведе до політичного хаосу в Україні через слабкість і неорганізованість партій. Відтак задачу ЄС автор вбачає в іншому, а саме: в сприянні вихованню партійної політичної культури, створенні „справжньої партійної системи в Україні”. Українська громадськість та політичні діячі мають навчитися перевагам добре функціонуючої політичної партії, заснованої на участі місцевих активістів. Натомість завдання європейської сторони - збільшувати та інтенсифікувати відповідні освітні програми. Тільки тоді може відбутися реальна конституційна реформа в Україні, - переконаний автор листа.

„Україна: холодна зима після гарячого літа?” – так озаглавлює статтю Б.Ярабік з політологічного центру „ФРІДЕ”, опубліковану на сайті видання „Нью Юроп”. Відносини з Росією після приходу до влади В.Януковича покращилися, але Москва не до кінця задоволена станом речей, пише автор, повертаючись до теми українсько-російських газових відносин. У публікації аргументується, що незважаючи на те, що Росія наразі має більш нагальні справи всередині країни, як-то подолання наслідків пожеж або підготовка до наступної президентської кампанії, Москва може все ж таки продовжувати активно просувати питання отримання українських газових активів.

Головною причиною цього автор вважає розвиток альтернативних джерел енергії, зокрема родовищ сланцевого газу в світі і в самій Україні. „Росія не тільки відстає від Заходу технологічно, але вона втрачає також свою енергетичну зброю. Це примушує її шукати варіанти швидких дій. Україна – один з найменш ефективних виробників енергії, але один з найбільших споживачів газу в світі. Газпром не може розглядати її виключно як транзитера. Україна сама по собі є важливим ринком. Треба захищати там російські інтереси: або через союзників, або через жорстку дипломатію, або шляхом перекривання газу”, - пише автор, підсумовуючи, що ЄС повинен переглянути свою політику бездіяльності до того, як настане зима. Натомість, Україна має усвідомити, що м’яч на її боці.

Події ЄС:

Реформа системи фінансового моніторингу в ЄС

Європейський парламент та бельгійське головування досягли домовленості щодо проведення реформи фінансового моніторингу з метою створення загальноєвропейської системи. Реформа передбачає створення Європейської банківської агенції (EBA), Європейського органу страхування та пенсій (European Insurance and Occupational Pensions), Європейського безпекового та ринкового механізму (European Securities and Markets Authority), Європейської Ради оцінки систематичних ризиків (European Systematic Risk Board).

Пакет законодавства щодо нової системи фінансового моніторингу було запропоновано Комісією у вересні 2009 року.

Органи, створення яких передбачено реформою, матимуть повноваження вводити заборону на торгівлю певними фінансовими інструментами, вирішувати суперечки між національними фінансовими регуляторами, видавати прямі накази банкам та іншим фінансовим установам під час криз, а також у разі порушення національними фінансовими операторами норматив ЄС. Нові органи також розроблятимуть технічні стандарти, які мають застосовуватися національними регуляторами, - повідомляє „Юропіан Войс”.

Міністр фінансів головуючої в ЄС Бельгії Д.Рейндерс назвав домовленість „мабуть найважливішим рішенням” ЄС у відповідь на фінансову кризу.

Комісар ЄС з питань з внутрішнього ринку та послуг М.Барньє охарактеризував досягнення цієї політичної домовленості як „вирішальний крок”. „Ми не бачили, як криза підійшла. У нас не було моніторингових засобів для виявлення ризику...Коли криза вдарила, у нас не було ефективних засобів для дії. З новим моніторинговим механізмом, який ми створюємо, ми будемо підготовлені до майбутнього”, - йдеться у прес-релізі М.Барньє.

Чотири нові органи мають запрацювати з 1 січня 2011. Тому досягнення консенсусу в цей період мало вирішальне значення для того, щоб вкластися у встановлені терміни і виконати зобов’язання з реформування фінансового сектору, взяті у ході саміту G20, - повідомляється далі в прес-релізі. „Реформа фінансового моніторингу в Європі стане унікальною: ніде у світі ми не бачимо встановлення такого механізму”, - цитує прес-служба слова М.Барньє.

Наступний крок – формальне схвалення створення механізму Європейським парламентом та країнами-членами.

Транспорт

02.09.2010 ЄК внесла зміни до переліку заборонених в ЄС авіаперевізників (Регламент ЄС №590/2010 від 5 липня 2010 року стосовно авіаперевізників, експлуатаційна діяльність яких заборонена в ЄС).

ЄК внесла до т.зв. «чорного списку» ЄС дві авіакомпанії, які зареєстровані в Гані. При цьому авіакомпанії Меридіан Ейрвейз (Meridian Airways) повністю заборонено здійснювати рейси до/з країн ЄС, а компанія Ейрліфт Інтернешнл (Airlift International) отримала операційні обмеження на експлуатацію деяких літаків.

Як зазначив Віце-президент ЄК, Комісар з питань транспорту Сійм Каллас, «в питаннях безпеки польотів ми не можемо дозволити собі жодних компромісів. Там, де є докази щодо недотримання країнами стандартів безпеки, ми маємо зробити все, щоб уникнути зайвих ризиків».

Зазначені авіакомпанії були внесені до переліку за результатами перевірки в країнах-членах ЄС, які підтвердили невідповідність стандартів безпеки літаків згаданих авіакомпаній міжнародним вимогам. Як наслідок, Комітет з безпеки польотів ЄС одностайно прийняв рішення щодо внесення авіаперевізників до «чорного списку ЄС». Європейська комісія продовжуватиме моніторинг операційної діяльності згаданих авіакомпаній і звітуватиме країнам-членам ЄС під час наступного засідання Комітету у листопаді ц.р.

У переліку заборонених в ЄС авіаперевізників продовжує залишатися українська компанія „Українські Середземноморські Авіалінії”.

Рада керівників Європейського центрального банку

Як і очікувалося, Рада керівників Європейського центрального банку на зустрічі 02.09.2010 прийняла рішення залишити без змін облікову ставку на основні операції рефінансування (1%), ставку по кредитах (1,75%) та ставки по депозитах (0,25%). При цьому ЄЦБ збільшило свої прогнози щодо перспектив економічного розвитку єврозони – 1,4%-1,8% проти 1% у червневому прогнозі.

„У перспективі відновлення має йти помірними темпами, невпевненість все ще превалює”, - сказав Президент ЄЦБ Ж.-К.Тріше на прес-конференції. „Ми маємо залишатися розважливими та обережними, ми не оголошуємо перемогу”, - заявив він, додавши, що „монетарна політика робитиме все можливе задля збереження стабільності цін в єврозоні в середній перспективі”, цитує його слова „ІюОбзервер”.

Країни-члени ЄС:

Франція: депортація ромів

В ЄС триває вивчення політики французького уряду у питанні депортації ромів. Офіційно Європейська Комісія, як і повідомлялося раніше, не оприлюднила власного аналізу. 31 серпня відбулася зустріч між представниками французького уряду з Комісарами ЄК В.Редінг та С.Мальмстрьом. За повідомлення ЗМІ, міністр імміграції Франції Е.Бессон наполягав в Брюсселі, що політика його країни відповідає всім вимогам законодавства ЄС. Переговори між Держсекретарем Франції з європейських питань П.Леллушем та представниками комітету з громадських свобод Європейського Парламенту також пройшли у спробах „реабілітувати” дії Франції, повідомляють ЗМІ.

За повідомленнями брюссельської преси, Комісія підготувала внутрішній документ, який було представлено Колегії ЄК 01 вересня. Зокрема, у документі начебто зазначається, що „сам факт пропонування готівки [депортованим ромам] не є достатнім”, щоб виключити вірогідність недотримання Францією принципу вільного пересування, зокрема права вільно перебувати в іншій країні строком до трьох місяців. Серед інших питань, за повідомленням „Європолітікс”, на які Франція мала б дати більше інформаці – доля тих добровільно депортованих громадян, які б хотіли повернутися назад, оскільки довготермінове видворення може бути застосовано тільки у випадках, коли громадянин ЄС становить загрозу безпеці і правопорядку. Комісія також хоче отримати більше інформації щодо відповідності законодавства Франції Директиві від 2004 року про вільне пересування. Зокрема, французьке законодавство не містить прямого посилання на необхідність вивчити всі суб’єктивні обставини, такі як вік і стан здоров’я, при прийнятті рішення про депортацію, повідомлять брюссельські ЗМІ.

Очікується, що у ході наступної сесії Європейського парламенту, яка розпочнеться 06 вересня у Страсбурзі, чотири політичні групи виступлять з рекомендацією формально засудити дії Президента Франції Н.Саркозі. Йдеться про групу Соціалістів і демократів, Альянс лібералів і демократів, зелених і Конфедерацію скандинавських об’єднаних лівих. Група Європейської народної партії водночас блокуватиме всі спроби критики Саркозі чи його уряду.

Тим часом Європейський соціально-економічний комітет закликає знайти вирішення питанню ромів. „Це не повинно перетворитися на політичний футбол”, - сказано у повідомлення ЄСЕК за результатами дебатів 02.09.2010.

„Прикро, що це питання, яке має серйозні наслідки для людей та для питань громадянства, перетворилося на політичний футбол і використовується для отримання короткострокових політичних переваг. Такий підхід створює напруження та підбурює суспільство до підтримки дискримінації і соціального виключення”, - заявив Президент Комітету Маріо Сепі.

Щодо позиції інших країн-членів ЄС, привертає увагу заява чеського Міністра закордонних справ К.Шварценберга, який в інтерв”ю „Лідове Новини” заявив: „спосіб, в який Президент Саркозі депортує румунських громадян, суперечить духу та букві договорів ЄС”, додавши, що „виникає підозра, що тут не обходиться без расистських поглядів”, - передає його слова „ІюОбзервер”.

Водночас у самій Франції в суботу оголошується загальна мобілізація неурядових організацій та асоціацій, які протестуватимуть проти „відверто расистської” політики уряду по відношенню до ромів. Маніфестації проходитимуть у більш, ніж 130 містах Франції, а також перед французькими посольствами в країнах-членах ЄС, - повідомляє французька „Фігаро”.

Італія:

30-31.08.2010 лівійський лідер М.Кадаффі здійснив візит до Італії. Візит відбувся з нагоди другої річниці підписання Договору про дружбу і співробітництво між Італією та Лівією, її колишньою колонією.

У ході візиту, який супроводжувався помпезністю та протестами італійських лівих сил, лівійський лідер заявив, що для попередження нелегальної міграції з Африки, щоб „Європа не стала чорною”, ЄС мав би виплачувати Лівії 5 млрд.євро щорічно. „Питання 5 млдр.євро ніколи не вивчалося, але обговорювалося. Ми порушимо його на європейському рівні. Я думаю, що це питання також обговорюватиметься у листопаді на саміті європейських та африканських країн, який відбудеться саме в Лівії”, - цитують ЗМІ італійського міністра закордонних справ Ф.Фраттіні.

„Не коментуємо” – такою була офіційна реакція Європейської Комісії на пропозицію М.Каддафі.

Італійська влада неодноразово підкреслювала, що Лівія - один з важливих стратегічних партнерів Італії. Відповідно до Договору про дружбу і співробітництво, Італія погодилася виплатити Лівії 5 млрд.євро впродовж 25 років, переважно у формі інфраструктурних проектів, як компенсацію за колоніальний режим. Натомість Тріполі дозволило Італії патрулювати свою берегову лінію для попередження спроб нелегальних мігрантів з Африки потрапити в Європу. Цей аспект угоди неодноразово критикували неурядові організації та організації із захисту прав людини.

Як відзначає „Європолітікс”, Тріполі вже давно припинило виконувати роль „охоронця кордонів” ЄС без того, щоб отримати щось навзамін: зазвичай, фінансування та обладнання для патрулювання кордонів.

ЄС- треті країни

ЄС- Ізраїль-Палестинська Автономія

Високий Представник ЄС К.Ештон відзначила у своїй заяві початок прямих переговорів між Ізраїлем та Палестинською Автономію у Вашингтоні.

„Я вітаю Прем’єр-міністра Нетаньяху та Президента Аббаса за їх бачення та сміливість”, - зазначається в заяві К.Ештон.

К.Ештон від імені ЄС заявила, що ЄС, як учасник Квартету, буде і надалі підтримувати прямі переговори, щоб гарантувати їх результативність, і сподівається на завершення переговорів протягом року, відповідно до останньої заяви Квартету.

„Результати будуть вирішальними не тільки для сторін, але й для всього регіону і поза ним. Жахлива терористична атака, що вбила чотирьох громадян Ізраїлю біля Хеврону, яку я рішуче засудила, свідчить, що в регіоні є сили, налаштовані на підривання мирного процесу. Ми не повинні дозволи їм перемогти. Прихильники миру повинні витримати важкі часи. Важливо, щоб всі зацікавлені сторони уникали провокаційних дій, що можуть підірвати успішність переговорів. Ця атака підкреслює насамперед нагальність двостороннього вирішення між Ізраїлем та незалежною, демократичною, життєздатною Державою Палестиною, які живуть пліч-о-пліч у мирі та безпеці між собою та зі своїми сусідами”, - сказано у заяві К.Ештон.

Привітав відновлення прямих переговорів між Ізраїлем і Палестиною також Президент Європейського парламенту Є.Бузек. Відповідну заяву Є.Бузек зробив 02.09.2010. В заяві, аналогічній до заяви К.Ештон, зокрема, зазначається, що Європейський парламент готовий надати всю можливу підтримку прямим переговорам та кінцевому врегулюванню, яке призведе до виникнення незалежної, демократичної та життєздатної палестинської держави, що живе поряд, у мирі і безпеці, з Ізраїлем. У заяві також йдеться про те, що кінцеве врегулювання повинно було б забезпечити справедливий, тривалий і всеохоплюючий мир у регіоні на основі відповідних резолюцій ООН та з урахуванням таких цінних внесків, як Арабська мирна ініціатива. Одночасно Президент ЄП рішуче засудив останнє вбивство чотирьох ізраїльтян на Західному березі р. Йордан та закликав сторони не дозволити жодним актам насильства звести нанівець надію на договірний мир між двома народами.

За повідомленнями преси, французький міністр закордонних справ Б.Кушнер висловив жаль з приводу непредставленості Європейського Союзу на прямих переговорах. У відповідь на закиди французького міністра К.Ештон відповіла, що не може бути присутньою у Вашингтоні через візит до Китаю і додала, що для неї там все одно не було б місця, - повідомляє „ЄврАктів”. Квартет у Вашингтоні представлятиме Тоні Блер, але там не буде ані Генсека ООН Бан Кі-Муна, ані Міністра закордонних справ РФ С.Лаврова, „адже вони дотримуються принципу, що це найкращий шлях вперед, і увага має бути сфокусована на самих переговорах”, - цитує К.Ештон брюссельське видання.

ЄС-Росія

Брюссельський „ІюОбзервер” розміщує публікацію „Росія оптимістично налаштована щодо безвізового режиму з ЄС” за результатами зустрічі російського Міністра закордонних справ С.Лаврова з його польським колегою Р.Сікорським.

У статті автор Е.Реттман повідомляє, що російська сторона фактично видає бажане за дійсне, заявляючи про підтримку Польщею введення безвізового режиму між РФ та ЄС. „Ми сподіваємося на швидку та позитивну відповідь з Брюсселя. Польська сторона підтвердила, що вони підтримають цей проект”, - цитує С.Лаврова видання, зауважуючи що його слова були одразу підхоплені всією російською пресою. Водночас, пише видання, хоч Р.Сікорський і не виправив С.Лаврова на прес-конференції, його заява була набагато більш обережною. Варшава не проти просування питання про безвізові поїздки з РФ, але за умови, що ЄС вживатиме аналогічних кроків по відношенню до країн Східного партнерства. За повідомленням джерела „ІюОбзервер” близького до міністра Сікорського, позиція Польщі після зустрічі з С.Лавровим не змінилася.

ЄС-Молдова

Молдова отримає до 90 млн. євро допомоги у вигляді гранту з боку ЄС. Таке рішення 30.08.2010. прийняв комітет Європейського парламенту з питань міжнародної торгівлі. „За” проголосували 20 членів комітету, 1 – „проти”. Остаточне голосування щодо виділення допомоги ЄС відбудеться в ході сесії ЄП в Страсбурзі 7 вересня ц.р.

В Брюсселі звертають увагу, що допомога виділятиметься Кишиневу з метою фінансування дефіциту платіжного балансу та на бюджетні потреби РМ, а також доповнюватиме відповідні зусилля з боку МВФ, Світового банку та двосторонньої допомоги країні.

Фінансова допомога з боку ЄС виділятиметься Молдові трьома-чотирма траншами, два з яких будуть надані ще в цьому році, а наступні один-два – у 2011 році. Надаючи позитивний висновок щодо допомоги Молдові, депутати ЄП наголосили на необхідності регулярного інформування Парламенту з боку Європейської Комісії щодо того, як забезпечується ця допомога та чи дотримуються принципи її ефективного використання, відкритості і підзвітності.

У контексті очікуваного виділення гранту Молдові в ЄП звертали увагу на те, що в листопаді 2009 р. ЄП вже надав підтримку виділенню макрофінансової допомоги Сербії (200 млн. євро у вигляді позики), БіГ (100 млн., позика), Вірменії (65 млн. євро у вигляді позики, 35 млн. у вигляді гранту) та Грузії (46 млн., грант). У травні ц.р. ЄП підтримав виділення макрофінансової допомоги Україні (500 млн., позика).

ЄС-Китай:

А.Шемета, Комісар ЄС з питань оподаткування, митного союзу, боротьби з шахрайством та аудиту, відбув з візитом в Китай для участі у міжнародній конференції в рамках Шанхайської всесвітньої виставки 2010, присвяченій покращенню торговельних відносин між Китаєм та ЄС. Серед питань порядку денного конференції – забезпечення безпеки мережі постачання, боротьба з контрабандою (особливо, цигарок), захист прав інтелектуальної власності.

Візит Комісара А.Шемети відбувається в одночасі з заявами китайської сторони про несправедливе субсидіювання Європейським Союзом власних експортерів картопляного крохмалю. Про це повідомляє видання „ЄврАктів” з посиланням на китайське міжнародне радіо. Китай припускає, що такі дії ЄС завдають шкоди китайським виробниками, і повідомляє, що звернеться до СОТ для розслідування справи. Якщо буде з’ясовано, що уряди країн-членів ЄС надають додаткові преференції власним експортерам, по відношенню до європейського імпорту можуть бути застосовані репресивні мита.

Речник Європейської Комісії у цьому зв’язку відзначив, що це перша справа з субсидій, яку Китай відкриває проти ЄС. „Комісія продовжуватиме моніторинг дій китайської сторони із торговельного захисту і вивчатиме можливість адекватного реагування, якщо Китай застосує заходи, які не відповідають нормам СОТ. Тим часом, двосторонні відносини з Китаєм розвиватимуться як зазвичай”, - повідомляє „ЄврАктів” з посиланням на речника ЄК.

В четвер в Китаї також перебувала Високий Представник ЄС К.Ештон. Метою візиту К.Ештон було започаткування стратегічного діалогу на високому рівні. „Високий Представник спробує відкрити новий розділ у відносинах з Пекіном”, - повідомляє „Європолітікс”. Серед питань порядку денного візиту – зміна клімату, санкції проти Ірану та Північної Кореї, глобальне реформування економіки.

Це другий візит К.Ештон до Китаю з моменту обрання її на посаду Високого Представника ЄС. Метою першого візиту було насамперед налагодження контактів з керівництвом Китаю, в той час як нинішній візит – шанс перевести в дію її стратегію щодо співпраці з Китаєм, пише „Європолітікс”.

ЄС-Австралія:

01 вересня 2010 набула чинності нова угода, яка регулює торгівлю вином між Австралією та Європейським Союзом. Ця угода замінила попередню від 1994 року. Нова угода, як зазначається в прес-релізі Європейської Комісії, забезпечує дотримання режиму етикетування ЄС, гарантує повний захист європейських географічних зазначень, зокрема для вин, призначених на експорт до третіх країн, і містить також зобов’язання австралійської сторони захищати традиційні європейські зазначення.

В угоді також закладено положення, відповідно до якого впродовж року після набуття угодою чинності, тобто з 01.09.2011, австралійські винороби повинні припинити використання таких „важливих для ЄС зазначень” як „Шампанське”, „Порто”, „Шеррі”, „Амонтільядо”, „Кларе” тощо.

Угоду було підписано в Брюсселі 01 грудня 2008 року. Австралійська влада повідомила ЄС, що у липні 2010 австралійська сторона завершила внутрішню процедуру ратифікації.

Відповідно до інформації ЄК, у 2009 році експорт вина з ЄС до Австралії оцінювався у 68 млн.євро, в той час як з Австралії до ЄС – 643 млн.євро.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux