• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 17.11.2011
Опубліковано 17 листопада 2011 року о 15:46

Відносини Україна-ЄС

Брюссельське онлайн-видання «ІюОбзервер» з наближенням дати Саміту починає все більш уважно відслідковувати динаміку двосторонніх відносин між Україною та ЄС. У публікації минулого тижня автор Е.Реттман відзначає пониження очікувань української сторони від Саміту з огляду на сигнал з боку заступника Міністра закордонних справ України П.Клімкіна про те, що парафування тексту Угоди про асоціацію не обов’язково має відбутися у ході самого Саміту. «Нам потрібна сильна заява про те, що ми завершили всі переговори, але буде чи не буде парафування – це менш важливо», - цитував автор публікації П.Клімкіна, який пояснив такий підхід зокрема великим обсягом документу.

Зміни планів відбуваються на фоні скарг з українського боку щодо небажання ЄС включити чітку згадку про майбутнє членство України в Євросоюзі, а також на фоні різкого погіршення у відносинах партнерів в останні тижні, - пише видання. Рішуче наполягання Президента України В.Януковича на членстві, за оцінкою журналіста, може бути потім використано як привід «викинути угоду з ЄС у смітник» і натомість сфокусуватися на відносинах з РФ. Водночас «нова лінія» по парафуванню може бути спробою врятувати обличчя, якщо ЄС вирішить «вийти з угоди» через проблему з Ю.Тимошенко – припускав автор минулого тижня.

Цього тижня після відмови ВРУ підтримати поправку до законопроекту про декриміналізацію, за якою Ю.Тимошенко могло б бути звільнено, «ІюОбзервер» вжив відверто драматичний тон для характеристики стану відносин між Україною та ЄС: «brinkmanship» або «балансування на грані війни» з усіх сторін напередодні Саміту Україна-ЄС. Київ все ще наполягає на перспективі членства, який є основним каменем спотикання напередодні, – повідомляє журналіст. В той час як офіційний Брюссель уважно стежить за ситуацією в Україні і вважає, що Президент України все ще може скористатися своїми президентськими важелями, щоб втрутитися у ситуацію протягом чотирьох тижнів, що лишилися до Саміту 19 грудня. Єврокомісія також відзначає, що спостерігає і за розвитком ситуації навколо виборчого законодавства.

Додаткова проблема для Києва – це вимога Німеччини, стійкого опонента вступу України до ЄС, щоб керівник переговорної команди з боку ЄС М.Лайчак отримав мандат Ради ЄС перед парафуванням документу. Ця незвична, за висловом журналіста, вимога, означає, що якщо Україна в останній момент відмовиться від своєї вимоги, країни ЄС не зможуть вчасно завершити процедуру перед Самітом в Києві. Негативна атмосфера, продовжує автор публікації, була відзначена також у Вроцлаві у вівторок, де українську сторону змушені були чекати польський та німецький Президенти.

Дехто в дипломатичній службі ЄС волів би, щоб керівники ЄС Г.Ван Ромпей та Ж.М.Баррозу знов запросили українського Президента до Брюсселя для неформальної зустрічі напередодні 19 грудня, але наразі планується тільки спільна телефонна розмова, повідомляє журналіст.

На фоні переговорів України та ЄС, Україна та Росія продовжують спір по цінам на газ. Українські посадові особи заявили цього тижня про погодження нижчої ціни, але російський Газпром спростував будь-які домовленості. Посилаючись на анонімне джерело в європейських колах, «ІюОбзервер» припускає, що газові перемовини продовжуватимуться до останньої хвилини перед Самітом.

Брюссельське щоденне спеціалізоване видання «Європолітікс» повідомляє про голосування 17 листопада 2011 у Комітеті у закордонних справах Європейського парламенту проекту рекомендацій по Угоді про асоціацію Україна-ЄС. Видання акцентує увагу на тому, що на думку парламентарів, Угода про асоціацію повинна бути укладена до кінця цього року. Втім, депутати зазначили, що Україна все ж таки має поважати верховенство права та дозволити опозиції брати повноцінну участь у політиці. Текст резолюції був ухвалений 57 голосами «за» проти двох «проти» - інформує видання.

Безвізовий діалог Україна-ЄС

У іншій публікації цього тижня «ІюОбзервер» повідомляє про наполягання Франції та Німеччини негайно відкрити переговори щодо безвізового режиму з РФ, попри те, що це може послати неправильний сигнал іншим пострадянським країнам, пише видання у статті «ЄС готується розпочати безвізовий діалог з РФ». За інформацією порталу, цю вимогу було висунуто у ході неформального обіду міністрів закордонних справ ЄС з Високим Представником ЄС К.Ештон. Автори публікації повідомляють, що польська сторона готова підтримати безвізовий режим з РФ, але підкреслює, що в такому випадку ЄС має допомогти також іншим країнам, зокрема Грузії, Молдові та Україні, досягнути прогресу у цьому напрямку. Румунський міністр закордонних справ також застеріг від особливого ставлення до Москви, підкреслюючи, що «у неділю ми висловилися за «регіональну співвимірність» у питанні мобільності. Це означає, що не можна лібералізувати візи для Росії і залишити чекати інших партнерів в регіоні», - зазначив він.

Автори публікації розглядають візове питання як політичне, оскільки може скластися враження, що Росія більш важлива для ЄС, ніж інші менші країни пострадянського простору, які прагнуть вступити до блоку. Зокрема, «ІюОбзервер» повідомляє, що Україна і Молдова почали переговори про безвізовий режим, але з більш серйозними передумовами щодо технічної відповідності, ніж ті, які висуваються Росії. Той факт, що Росія – в «іншій лізі» підтверджується, на думку журналістів, також спільним листом польського та німецького міністрів закордонних справ, адресованим К.Ештон. У листі визнається, що Росія повинна багато зробити для забезпечення демократії та прав людини, але «вона має великий політичний вплив… пропонує значні економічні можливості та володіє величезними природними ресурсами».

У публікації «ІюОбзервер» наводить також думку експерта лондонського центру ECFR Ніку Попеску, який, з одного боку, вбачає можливу появу додаткових міграційних викликів у разі запровадження безвізового режиму з РФ, оскільки друга у світі кількість шукачів притулку йде з російської території (після Афганістану), а з іншого боку, на думку експерта, прогрес у переговорах з Москвою підштовхне ЄС до більшої відкритості по відношенню до Молдови та України.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux