• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 21.10.2011
Опубліковано 21 жовтня 2011 року о 12:25

Недовіра в європейських ЗМІ до лінії офіційного Києва у стосунках з ЄС стає очевидною протягом поточного тижня. За результатами інтерв’ю Президента України в понеділок Bloomberg, а також виданням Corriere della Sera, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Times, The New York Times, The Wall Street Journal, в інформаційному просторі переважають повідомлення про «зухвалу позицію» Президента України (The Wall Street Journal), про готовність відмовитися від угод з ЄС («The New York Times»), про «насмішку» з боку В.Януковича над сподіваннями Заходу, що вирок Тимошенко буде переглянуто («Іnternational Herald Tribune»), про «відкидання» втручання Брюсселя («Corriere della Sera»).

Сигнали Президента України в інтерв’ю західним ЗМІ далися взнаки. Як повідомляє кореспондент «Corriere della Sera», інтерв’ю мало «негайний ефект» в Брюсселі: заплановані зустрічі з Президентом ЄК Баррозу та Європейської Ради Ромпеєм були скасовані. Сигнали з інтерв’ю Президента України Першому національному каналу були сприйняті як «ультиматум» Брюсселю («EuObserver”). Попри те, що 20 жовтня в Брюсселі Комісар ЄС з питань торгівлі К.Де Гухт та Перший Віце-прем’єр-міністр А.Клюєв заявили про завершення переговорів по ЗВТ, це повідомлення пройшло майже непоміченим у європейських ЗМІ: стисло про це повідомили «Юропіан Войс», «Європолітікс» та «ІюОбзервер». Водночас на брифінгу ЄК німецьке радіо запитало, як ЄС реагуватиме на заяву Президента України про те, що країна може відмовитися від ратифікації Угоди про асоціацію, якщо вона не міститиме посилання на перспективу членства. Натомість «Corriere della Sera», глузуючи з такої постановки питання, пише, що ЄС «не проковтнув» жорстку позицію у питанні про звільнення Ю.Тимошенко, так само як і претензію до ЄС не просто про Угоду про асоціацію, але про чітке зобов’язання про майбутній вступ України до ЄС. «Тільки подумати, що наприкінці минулого тижня Янукович дав підстави сподіватися на «перегляд» з огляду на протест всього світу…», - пише автор публікації.

«Інтернешинал Геральд Трібюн» повідомляє, що після понеділкового інтерв’ю Президента, у відносинах України та ЄС настав період «крихкої співпраці». Попри те, що Європа, за висловом видання, «обережно» сигналізує своє незадоволення переслідуваннями в Україні, рішення про перенесення візиту В.Януковича до Брюсселя є «найчіткішим сигналом про те, що спроби наблизити Україну – колишню радянську республіку – ближче до Західної Європи, застопорилися. Події минулого тижня ознаменували дилему, з якою стикаються європейські посадовці, коли намагаються з одного боку зайняти жорстку позицію щодо дотримання прав людини, а з іншого – не дати В.Януковичу піти ближче до Москви. Газета цитує українського політолога Фесенка, на думку якого, деякі з радників Президента переконали його в тому, що Європа «блефує», і що вона не принесе в жертву інтеграційний процес заради справи Ю.Тимошенко. «Тепер, з часом, ці люди бояться підійти до нього і повідомити погану новину», - вважає Фесенко, додаючи, що це «притаманно авторитарним режимам», повідомляє видання. Адвокати прозахідного курсу України попереджають, що Янукович, розлючений зневагою ЄС, переорієнтує курс на Москву, продовжує газета. Посилаючись на одного з українських посадовців, «ІГТ» пише, що ізолюючи Януковича, Європа сприятиме остаточній зміні української історичної траєкторії. В інтересах Європи тримати Україну «всередині, а не ззовні. Геополітика має значення», - цитує газета джерело. Водночас видання повідомляє, що тверда позиція ЄС може тільки посилитися після того, як Віце-прем’єр-міністр України С.Тігіпко в інтерв’ю заявив, що «якщо ЄС дає нам чіткий негативний сигнал, вірогідність переорієнтації на Митний Союз є доволі великою».

Незрозуміло, пише газета, якими будуть наступні кроки ЄС, зважаючи на те, що були витрачені величезні зусилля на переговори з Україною по Угоді про асоціацію. Один з високопоставлених західних дипломатів сказав, що поїздка цього тижня В.Януковича на Кубу та в Бразилію, зрештою, не найгірша річ. «Це дасть нам час знайти спосіб апелювати до найкращої частини його «Я».

Натомість «ІюОбзервер» з посиланням на Представника України при ЄС пише, що уряди країн-членів ЄС, які виступають проти розширення, використовують справу Тимошенко як виправдання. Говорячи про рішення ЄС відмінити зустріч з Президентом України, К.Єлісєєв зазначив, що для ЄС є нормальною практикою зустрічатися з лідерами країн, з якими блок має неоднозначні відносини. «Деякі скептичні країни-члени хотіли б почути від нас: «Ви нам не подобаєтесь. Тому тепер ми йдемо до Митного Союзу (з Росією). Але це не той випадок. Я повторюю: це не той випадок», - цитує «ІюОбзервер». Представник України також натякнув, що В.Янукович був готовий завершити Угоду про асоціацію на більш м’яких умовах перед тим, як ЄС прийняв своє рішення, повідомляє видання, посилаючись на «ультиматум» про включення перспективи членства, який може підірвати переговори, оскільки ЄС весь час казав, що це неможливо. «Ми розглядали цю зустріч як можливість розглянути всі невирішені питання, і навіть благословити угоду. Але ви вирішили її перенести. Це ваше суверенне право і ви маєте прийняти наслідки», - сказав К.Єлісєєв. Втім, попри фіаско, переговори між Україною та ЄС продовжуються на нижчому рівні: сторони домовилися по торговельній частині угоди в середу, а 25 жовтня М.Лайчак має вирушити до Києва для обговорення політичної частини та запланованого на грудень саміту. Доля Ю.Тимошенко тим часом продовжує «висіти в повітрі», - пише портал.

Експерти

Ендрю Вільсон (Європейська Рада закордонних справ, Лондон): у публікації «Куди йдеш? Більше про вирок Тимошенко» пише, що треба діяти негайно, оскільки часу до запланованого саміту Україна-ЄС залишається обмаль. А від команди Януковича цілком природно буде очікувати, що процес (апеляція, відмова проголосувати по декриміналізації через «технічні причини») буде затягуватися, аж доки не прийде час саміту. Українці здатні, якщо їх «мотивувати», дуже швидко приймати рішення. Відтак експерт пропонує перенести візит В.Януковича до Брюсселя, «однозначно відкинути дивакувату українську спробу проштовхнути формулювання перспективи членства у договорі», оскільки це є «очевидною спробою саботажу і пошуком когось іншого, на кого можна повісити провину, якщо процес провалиться».

Експерт також закликає європейську бюрократію віддати у випадку з Україною перевагу «короткостроковій» перспективі відносин, а не «довгостроковій». Зовсім не очевидно, що політика в Україні покращиться, якщо ЄС дасть Україні угоду через стратегічні міркування, - пише Е.Вільсон. «Ідея про те, що спочатку відбуваються технократичні зміни, за якими потім йдуть політичні, глибоко засіла в Єесівській Шуманістичній психології ще з 50-тих років». Це так, погоджується він, але коли йдеться про довготермінову перспективу. Натомість коли ситуація настільки погана, має значення «короткотермінова політика».

Е.Вільсон звертається із закликом не приставати на аргумент, що ЄС втратить Україну на користь Росії, якщо «тимчасово залишить країну на відстані витягнутої руки». Насамперед, пише він, це «стратегія шантажу, підготовлена режимом Януковича, який навчився у Лукашенка». По-друге, більш вірогідною є ситуація ізольованої, а не об’єднаної з Росією України. По-третє, вважає дослідник, доки ЄС не зосередиться на двосторонніх відносинах з Україною, ситуація ніколи не виправиться. «Жорстко має означати жорстко». Інакше невиправдним є оновлене Східне партнерство, неможливо буде винайти адекватну політику щодо Білорусі, і будь-яка критика путінівської Росії після 2012 року буде «фатально підірваною».

Ольга Шумило-Тапіола (Карнегі Юроп, Брюссель) вважає, що українське керівництво України помиляється, якщо думає, що Захід підтримує Тимошенко через її близькі зв’язки з лідерами ЄС. На думку Києва, якщо Тимошенко виглядатиме корумпованою, це позбавить її прихильників. «Втім Янукович та його антураж відмовляються визнати один простий факт – Євросоюзу все одно, які там імена і особисті зв’язки, коли йдеться про порушення прав людини». Якби Тимошенко було обрано Президентом у 2010 році, і вона після цього намагалася б переслідувати Януковича і його партнерів, ЄС зреагував би в такий самий спосіб. «Цей урок ЄС вивчив у своїх південних сусідів», - пише експерт. Тому нові спроби Києва так само не допоможуть Януковичу врятувати обличчя. «Після 11 жовтня Тимошенко буде завжди розглядатися як символ політичних репресій, а Янукович – як єдиний відповідальний за це».

«Тупиковий» сценарій розвитку подій стане кінцем «нормальних» відносин між Україною та ЄС. Якщо Україна не знайде вихід із ситуації швидко, «тупик» наблизиться так само швидко. Навіть якщо Угоду про асоціацію парафують, її не ратифікують парламенти, і відтак 500-млн.ринок не відкриється для України, не прийдуть нові технології і інвестиції. Навряд чи захоче підтримати Україну і МВФ. Дослідниця не думає, що ЄС введе санкції чи заборонить видачу віз окремим особам, але однозначно зменшить кількість «можливостей для спільного фотографування» лідерів. Необґрунтованими, на думку О.Шумило-Тапіола, є також побоювання, що в України можуть відібрати ЄВРО 2012. Але Президенту Януковичу варто очікувати, що церемонію в Києві лідери ЄС будуть бойкотувати. «Хоч така реакція з боку ЄС може спочатку викликати незадоволення, в кінцевому рахунку це може бути те, чого українське керівництво намагається досягти. Країна, що залишається у сірій зоні, дуже зручна для олігархів та бюрократів – майже не треба рахуватися з конкуренцією, є легкий доступ до державних ресурсів, за що не треба звітувати ані перед власним народом, ані перед зовнішніми діячами». Дослідниця також не вважає, що Україна одразу кинеться в обійми Митного союзу, але припускає, що за таких обставин Києву буде все важче протистояти московському тиску і Україна може віддати частину ГТС, а пошук іноземних інвестицій призведе до того, що російський бізнес займе серйозні позиції в стратегічних сферах, вважає вона.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux