• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Щодо висвітлення справи Ю.Тимошенко в європейських ЗМІ
Опубліковано 13 жовтня 2011 року о 10:59

Попри те, що винесення вироку Ю.Тимошенко викликало миттєву негативну ланцюгову реакцію у всіх світових ЗМІ, публікації в спеціалізованих ЗМІ Брюсселя були більш раціональними і менш емоційними. Зокрема, за повідомленнями місцевих ЗМІ, ЄС займає вичікувальну позицію і готовий продовжувати діалог з Україною як щодо проведення в заплановані терміни візиту Президента до Брюсселя, так і щодо «технічного» продовження переговорів з Україною. Як передумова цьому, втім, є «кроки назустріч» у справі Тимошенко.

Привертає також увагу той факт, що поважні європейські ЗМІ, які тривалий час відслідковували розвиток відносин Україна-ЄС, є стриманішими у своїх оцінках можливих різко негативних наслідків для України внаслідок справи Ю.Тимошенко, ніж загальна маса західних журналістів. Прикметно, що низка провідних ЗМІ та блогерів пов’язують теперішню ситуацію з небажанням дати Україні перспективу членства в ЄС.

Зокрема, «Файненшл Таймс» в редакційних статтях продовжує, з одного боку, засуджувати повернення країни до авторитаризму, але з іншого закликати до наближення України до ЄС. Зокрема, у статті «Політичне засудження» «ФТ» пише, що Європейська Комісія, яка стоїть на порозі завершення переговорів по зоні вільної торгівлі з Україною, не може ігнорувати факт селективного правосуддя. Але з іншого боку, пише редакція, «вона також не може ігнорувати стратегічну важливість наближення цього центрального буферу між Європою та Росією під місцне західне крило. Такий аргумент однозначно має перевагу над долею будь-якого політика. Вердикт має бути засуджено, але він не має ставити під питання завершення торговельних переговорів. Відхід від обіцянки дати доступ до ринку ЄС та, можливо, безвізовий режим, може мати небажані наслідки: підштовхне Україну до російської орбіти».

«ІюОбзервер» у статті «ЄС дає шанс Україні зробити поворот на 180о у справі Тимошенко» повідомляє, посилаючись на Високого Представника ЄС К.Ештон, що ЄС продовжуватиме переговори щодо ЗВТ та угоді про асоціацію з Україною «попри відправлення Президентом В.Януковичем свого політичного суперника Ю.Тимошенко до в’язниці». «Я переконана, що пропозиція завершити угоду про асоціацію має залишатися на столі» - цитує К.Ештон видання, - «я думаю, що нам не треба відходити від технічних переговорів, ми маємо продовжувати, щоб мати перед собою документ, який покаже обом сторонам, що є можливими, і що може бути втрачено». Вона також відзначила, що завдану шкоду можна виправити, якщо В.Янукович підпише закон про декриміналізацію статей, за якими засуджено Ю.Тимошенко, до його візиту в Брюссель, запланованого на 20 жовтня. Як повідомляє портал, К.Ештон з цікавістю сприйняла той факт, що Президент України висловив незадоволення з приводу застарілого Кримінального кодексу і визнав необхідність змін. Втім, винесення приговору Тимошенко не було сюрпризом для європейських дипломатів, повідомляє портал.

Автор публікації, так і низка інших кореспондентів в Брюсселі, повідомили, з посиланням на джерела в європейських інституціях, про можливість скасування візиту Президента України до Брюсселя, якщо не буде зроблено кроків назустріч. «ІюОбзервер» також повідомляє, що попри гнівну реакцію всіх столиць ЄС, Євросоюз втім не хоче припиняти інтеграцію з Україною, щоб не підштовхувати її до російського впливу.

У статті також повідомляється, що при декриміналізації статей і водночас накладанні штрафу на Ю.Тимошенко, В.Янукович може отримати «свій шматок пирога»: парафувати Угоду в грудні і водночас завдати фінансової шкоди Тимошенко, що в свою чергу створить передумови для оскарження газових контрактів в Стокгольмському арбітражі. На підтвердження такої версії можливого розвитку подій, автор Е.Реттман посилається на джерело в Стокгольмському суді, яке зазначило, що використання матеріалів суду і його висновків, навіть якщо покарання буде змінено з кримінального на адміністративне, є принциповим питанням, яке може бути використано при арбітражному розгляді. Наразі, Україна не звернулась до арбітражу, і навряд чи зробить це до того часу, поки Ю.Тимошенко не подасть апеляцію, пише «ІюОбзервер» з посиланням на власні джерела в Стокгольмі.

«Приговор Тимошенко ставить під питання відносини України та ЄС» - пише кореспондент з міжнародних питань тижневика «Юропіан Войс» Т.Вогел. Питання візиту Президента України до Брюсселя «зависло в повітрі». Так само посилаючись на джерела в ЄС, Т.Вогел пише, що візит залежить від того «як українська сторона поведеться тепер». Якщо поправки до законодавства будуть проголосовані наступного тижня, і Тимошенко буде звільнена, тоді візит відбудеться. Мета цього візиту – забезпечити політичну згоду щодо укладення Угоди про асоціацію. Автор повідомляє, що ЄС погоджується з Ю.Тимошенко в тому, що її справа – політично мотивована. Приговор також викликав дебати між країнами-членами, яку зайняти позицію щодо майбутньої Угоди про асоціацію. Зокрема, такі країни як Франція, Німеччина та Нідерланди вважають, що ЄС не повинен підписувати Угоду доти, доки не буде припинено переслідування Тимошенко. Інші країни, переважно центральної та східної Європи, вважають, що угода навпаки наблизить Україну до ЄС і тому її слід підписувати. Таку думку поділяє і українська опозиція – повідомляє автор.

«ЄврАктів» у публікації «Засудження Тимошенко завдасть «шкоди» відносинам України з ЄС» повідомляє, що одразу через декілька хвилин по оголошенню вироку ЄС зробив сильні заяви про «політичну вмотивованість» справи та попередив про негативні наслідки для Києва, який прагне завершити Угоду по асоціацію з ЄС. На запитання «ЄврАктів», чи не означатиме приговор скасування візиту Президента Януковича до Брюсселя 20 жовтня, «один з високопоставлених дипломатів відповів, що якщо такі заходи будуть вжиті, то це буде рішення Президента Єврокомісії Ж.М.Баррозу».

«ЄврАктів» також пише, що реакція політичних груп Європарламенту на вердикт Ю.Тимошенко була різною. Зокрема, група соціалістів та демократів «не поспішала публікувати свою заяву» так, як це зробила ЄНП. Портал зауважує, що в інших випадках соціалісти займали також більш стриману позицію.

Привертає до себе увагу також огляд німецьких ЗМІ, зроблений англомовною службою Spiegel online: оглядач пише, що Європа та США рознесли вщент вівторковий вирок Ю.Тимошенко, говорячи, що процес був політично мотивованим. Німецькі коментатори погоджуються, але наголошують, що ЄС все таки має вибудовувати сильніші зв’язки з Києвом. Зокрема, «Франкфуртер Альгемайне Цайтунг» вважає, що досягнення згоди у переговорах по ЗВТ може стати важливим успіхом у «боротьбі» за Україну, в той час як Росія вже давно докладає зусиль для відновлення імперії під новою назвою. «Політика «туди-сюди» Януковича зажала Україну з двох сторін». Сигнал Януковича про те, що ще будуть апеляційні процедури може означати, що він зрозумів, що він не може просто ігнорувати Захід. Політично-індустріальний комплекс в Україні не хоче повертатися до російського контролю на відкуп російській газовій політиці. Країна, люди та олігархи мають вирішити: Україна продовжуватиме втрачати, якщо вона залишатиметься в сірій зовні між західною демократією та східним деспотизмом, в якому відбувся приговор Тимошенко». «Ді Тагесцейтунг» наголошує, що справа Тимошенко є свідченням тому, що «декілька мільйонів євро на розвиток демократії та перспектива економічних контактів не можуть замінити чітке твердження, що Східні країни також само мають реальний шанс стати членами ЄС. Потрібна негайна зміна в політиці Брюсселя по відношенню до колишніх радянських республік. Інакше справа Тимошенко стане прикладом скрізь». Бізнес-газета «Гандельсблатт» пише, що «Ю.Тимошенко ніколи не приносила удачі власній країні.. двічі вона була прем’єром, і обидва рази мала конфлікти з діючими президентами, що спричинювало глибокі розколи в суспільстві. Вона почується комфортно лише тоді, коли вона в боротьбі. Саме тоді, вона здобуває популярність. Це її стиль, і це пояснює її успіх, але це також доводить: вона ніколи не турбувалася про долю України, а тільки про себе». Водночас оголошений вирок був занадто суворим, - пише видання, як повідомляє Spiegel online. «Президенту Януковичу не вистачило мужності увійти у політичну, а не правову конфронтацію з суперником», і він пристав до методів Путіна, - пише далі видання, наводячи вже популярну в європейських ЗМІ аналогію. «Втім Європа не повинна попасти у пастку Тимошенко. Критика суворого вердикту виправдана. Але переговори по угоді про асоціацію між Україною та ЄС мають продовжуватися. Європа має винагородити стратегічне рішення України шукати міцніших зв’язків з ЄС».

За результатами брифінгу Міністра закордонних справ для європейських журналістів:

«ЄврАктів» пише, що українські посадові особи залишаються попри все налаштованими оптимістично. Зокрема, Міністр закордонних справ України К.Грищенко не поділяє силу ефекту європейського впливу на Україну. «Я думаю, що до цього серйозно ставиться багато гравців в Україні, але це на так, що якщо хтось нам каже щось робити, то ми одразу беремо це під козирок». Натомість Представник України при ЄС наголосив на міжнародній значимості угоди про асоціацію: «ставити на даному етапі справу Тимошенко попереду стратегічної важливості документу – велика помилка… ЄС має зробити вибір, що для них важливіше». Як пише видання, К.Єлісєєв також залишається оптимістично налаштованим щодо результату переговорів: «завершення Угоди з Україною буде чітким сигналом про те, що ЄС все ще вірить в європейський проект.. я думаю, ми дуже близькі до домовленості», - сказав він.

«Файненшл Таймс», який також був присутній на брифінгу Міністра, відзначає, що Уряд України продовжує наполягати, що справа не є політично мотивованою, і що уряд не може втручатися у неї. Натомість можуть відіграти свою роль апеляції. Як відзначає «ФТ», К.Грищенко також розкритикував шоу-поведінку Тимошенко під час процесу та неповагу до суду. «Ви можете бути проти судді, ви можете бути проти окремих звинувачень, проти всього. Але ви не можете казати судді, що він є позорищем чи мавпою. З такою поведінкою у вас будуть проблеми», - цитує його видання. Аналогічний сигнал з брифінгу передає також «Ройтерс».

Польська «Газета Виборча» акцентує увагу на тому, що за словами К.Грищенка, першою країною, що висловила протест проти справи Тимошенко, була Росія. Похолодання у відносинах між Україною та ЄС буде на руку Москві, - пише журналіст, посилаючись на зустріч з Міністром.

В блогах:

Справа Тимошенко – це нагадування ЄС, що він втратив історичну можливість в Україні, - вважає Гідеон Рахман, блогер і головний коментатор із зовнішньої політики «Файненшл Таймс». Не треба вважати Тимошенко ангелом, щоб оцінити новину про її семирічний арешт як дуже сумну. Україна знов повертається до спотвореного авторитаризму. В нових дебатах про «хто втратив Україну» першим «підозрюваним» стане ЄС, - вважає Г.Рахман. На його думку, ЄС «скандально повільно» відреагував на помаранчеву революцію в Україні. Звичайно, що ніхто б не прийняв Україну одразу в ЄС, але той факт, що за Україною не визнали ані «європейської перспективи», ані припустили можливості надання їй статусу країни-кандидата, чи навіть просто на словах ніхто з лідерів Євросоюзу не сказав, що яким би не був формальний статус, Україна завжди могла на законних підставах прагнути членства в ЄС, - це помилка ЄС. Хоч цій помилці і є пояснення – розширення у 2004 та «втома» від нього – це не виправдання. ЄС втратив можливість простягнути руку допомоги раніше. Справа Тимошенко, вірогідно, наслідок цього.

Стефан Вагстил, кореспондент «Файненшл Таймс», колишній редактор рубрики Східна Європа: газову принцесу засудили на 7 років за котроверсійні газові контракти 2009 року. Одразу після програшу на виборах вона заявила про «авторитарний режим», а судову справи проти неї з самого початку назвала «політично мотивованою». Її прихильники переконані, що Янукович хоче прибрати опонентку перед наступними парламентськими виборами. Її опоненти заявляють, що її уряд був корумпований і діяв на користь її прибічників за рахунок нації. Ті самі звинувачення зараз звучать проти адміністрації В.Януковича – пише блогер. «Україні не вдалося за часи незалежності розвинути незалежні інституції, зокрема суди, які б могли виносити вердикти по VIP відповідачам, які б сприймалися як чесні та правдоподібні». На думку С.Вагстила, лише одна сторона у виграші від цього – В.Путін. Те, що по епізоду газової справи він «співпрацював» з Тимошенко – скоріш за все поверховий і тактичний хід, вважає С.Вагстил, нагадуючи, що по деяким попереднім спорам з Тимошенко щодо газу В.Путін був настільки розлючений, що навіть погрожував заарештувати Тимошенко, якщо вона коли-небудь ступить на територію РФ.

Марек Сівець, депутат Європейського парламенту, група соціалістів і демократів, у своєму блозі на EurActiv пише: «З кожним днем важче знайти компроміс. Абсурдність ситуації в тому, що якщо Ю.Тимошенко скоїла злочин (взятка за контракт), Європейська народна партія розглядає її сьогодні як в’язня сумління. Це виправдано, оскільки справжня причина її проблем - це політика».

Експерти:

Аманда Пол (Центр Європейської політики, Брюссель) в інтерв’ю «Євроньюз» висловлює думку, що Україна підвела ЄС. «Зараз ЄС в доволі складній ситуації. Звичайно, ЄС хоче продовжувати мати справу з Україною, оскільки це важлива країна і ці угоди можуть мати серйозний вплив на зміну ситуації в Україні. Але з іншого боку, з сигналів очевидно, що вони не можуть залишити непоміченим те, що сьогодні відбулося, так, щоб це ніяк не позначилося на відносинах».

Ендрю Вільсон (Європейська Рада закордонних справ, Лондон): вердикт Тимошенко – це шок. Протягом місяця Україна «грала» з ЄС по цій справі: слухання дивно переривалися в моменти, коли В.Янукович їхав в Польщу, на саміт в Ялту, зрештою на саміт СхП у Варшаві. Ці затримки давали підстави думати, що буде компроміс, що Україна передумає. Обидві сторони були загнані у пастку, оскільки повинні були підходити до процесу як виключно до судової справи. Компроміс не можна було озвучувати у відкриту. Найбільш обговорюваний варіант виходу з ситуації – декриміналізація. Дослідник бачить проблему в тому, що на саміті Східного партнерства Президент України почув ті самі сигнали, але не гірші. Переважила ситуація в Білорусі. Відтак офіційна лінія Брюсселя була такою, що Угоду по асоціації, включно із ЗВТ, треба підписувати на саміті Україна-ЄС. Тому якщо Київ не дасть зрозуміти, що «щось станеться і дуже швидко» - чи-то апеляція, чи то повторний процес, чи «декриміналізація», - ЄС повинен діяти. За оцінками експерта, якщо раніше йшла щира дискусія, щодо того, як краще поступити з Україною та Угодою про асоціацію, то зараз контраргумент, що Україна ніколи не перетвориться на краще, якщо тільки не виправити її політику, здається, переміг, - пише дослідник. «З такою очевидною червоною лінією, репутація ЄС тепер на кону. Якнайменше, Україна винувата у поганій комунікації, якщо країна дійсно ще має намір іти на компроміс. Але виглядає так, що вона винувата у набагато більшому, і це навіть більше за те, що було доведено у справі Тимошенко в суді. Зараз під ризиком знаходиться зовнішня політика України. Було б глупо думати, що це не так», - пише експерт в своєму коментарі.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux