• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 28.05.2010
Опубліковано 28 травня 2010 року о 14:57

На фоні уваги європейських ЗМІ насамперед до заходів зі стабілізації євро та попередження майбутніх банківських та фінансових криз, іншою „гарячою” темою в Брюсселі стало візове питання в контексті саміту ЄС-РФ в понеділок 31 травня. Українське питання цього тижня висвітлювалося опосередковано, переважно в прив’язці до дискусії щодо можливого отримання Росією „плану дій” щодо введення безвізового режиму.

Припущення щодо можливих результатів саміту ЄС-РФ та прогнозоване надання Росії документу для отримання безвізового режиму другий тиждень поспіль займають одне з центральних місць у медіа-просторі Брюсселя. Додатково цю тему „підігріло” повідомлення ЄК про наміри скасувати візовий режим для громадян Албанії та Боснії і Герцеговини - власників біометричних паспортів.

„Росія хоче, щоб Європейський Союз зобов’язався встановити графік скасування візових вимог між двома сторонами”, - пише Т.Вогел в „Юропіан Войс”. В.Чижов, представник РФ в ЄС, наголошує, що ще у 2003 році сторони домовилися про введення безвізового режиму у „довготерміновій перспективі”. „Прийшов час ввести щось більш конкретніше”, - цитує його видання. Проте, припускає газета, шанси отримати зобов’язуючий графік скасування візових вимог видаються слабкими, і навіть менш конкретна дорожня карта – недосяжною на даний момент, зокрема через заперечення окремих країн-членів, які виступають проти надання РФ преференцій порівняно з країнами Східного партнерства.

Більшість країн-членів наразі погоджуються, що цей крок має відбутися тільки у „регіональному контексті”, разом з такими країнами як Україна та Молдова, додає „ІюОбзервер”.

„ЄврАктів”, цитуючи заступника Міністра закордонних справ України К.Єлісєєва, звертає увагу, що останній „висловив оптимізм” щодо отримання Україною „дорожньої карти”, схожої на ту, що мали Сербія, Македонія та Чорногорія, „які вже отримали безвізовий режим для своїх громадян”, уточнює видання. Він також був „категоричним”, заявивши, що Україна стане „наступною в цьому переліку країн”, візи для яких було скасовано.

„Якщо ЄС хоче надати Росії дорожню карту безвізового режиму, він має зробити те саме з країнами Східного партнерства. Ми не менш підготовлені за них, у нас є біометричні паспорти, ми підписали угоду про реадмісію з ЄС, добре йде співпраця з Європолом”, - говорить віце-прем’єр-міністр Грузії Г.Барамідзе в коментарі „ІюОбзервер”, і додає, що „незаконно паспортизоване” Москвою населення Абхазії та Південної Осетії отримає „кращі умови” порівняно з рядовими грузинськими громадянами у разі незбалансованого підходу.

Дипломати, які готують саміт РФ-ЄС, ухиляються від надання чіткого дороговказу РФ для досягнення візової лібералізації, пише „ІюОбзервер”. Скоріш за все, у висновках саміту йтиметься про певний тип документу щодо безвізового режиму, який „не передбачає автоматичного скасування віз після виконання всіх критеріїв”, - пише В.Поп в „ІюОбзервер”. Основною причиною „пониження” рівня є проблеми із дотриманням прав людини, які відзначили не тільки Комісія та нові країни-члени, але й Німеччина та північноєвропейські країни, продовжує видання. Зокрема, Європейська Комісія словами Комісара С.Мальмстрьом заявила в середу, що буде піднімати питання дотримання прав людини російськими правоохоронними органами. Не замовчувати також безпекові питання на саміті, такі як поширення тероризму, ісламської радикалізації в Північному Кавказі, закликають в „Юропіан Войс” європейські та американські експерти, колишні представники ЄС та США в Грузії та Вірменії.

Безвізовий діалог: ЄС- Балканські країни

Стосовно рішення ЄК про скасування віз для громадян Албанії та Боснії і Герцеговини, воно очікувано може набути сили восени, за умови схвалення Європейським парламентом та Радою ЄС. Крім того, країни мають виконати ще по три умови кожна. Моніторинг їх виконання ЄК планує здійснити влітку, повідомляють ЗМІ. Водночас вже на цьому етапі
ЄК закликала уряди країни провести належну інформаційну кампанію серед населення для упередження випадків масової міграції до країн Західної Європи, як це сталося після скасування віз для Македонії. Цього разу Комісія доклала зусиль, щоб наперед поінформувати громадян, що зміни стосуватимуться тільки власників біометричних паспортів і тільки на короткотермінові поїздки до 90 днів, повідомляє „ІюОбзервер”. Водночас „Інтернешнл Геральд Тріб”юн” зауважує, що рішення щодо Албанії та БіГ може проходити важко в країнах-членах, в яких імміграція є тонким політичним питанням.

Українське питання

Окрім згадування про позицію України у безвізовому діалозі, видання „ЄврАктів” розміщує коротку публікацію на основі попереднього інтерв’ю з К.Єлісєєвим під гучним заголовком „Євро Кубок 2012 може стимулювати заявку України в ЄС”. „Щодо ЄВРО 2012, для України це історичний шанс модернізуватися та показати європейцям, що ми країна з європейським серцем, що ми в центрі Європи. На мій погляд, успішна підготовка ЄВРО 2012 буде моральною заявкою України на членство в ЄС”, - цитує видання К.Єлісєєва.

Цього тижня з’явилося також інтерв’ю представника секретаріату Енергетичного співтовариства, який безпосередньо торкнувся питання перспективи вступу України до ЕС.

Так, в С.Нейков, Директор Секретаріату Енергетичного співтовариства в інтерв’ю „Європолітікс” відзначив, що Україна для вступу до ЕС має закрити тільки одне питання: прийняти закон про газ у відповідності до вимог Договору про ЕС. „Лише декілька днів тому я отримав відповідь від міністра енергетики Ю.Бойка, в якій давалось пояснення актуальному стану речей. Закон було передано до Парламенту перед останніми виборами. Зважаючи на призначення нового уряду, законопроект повернувся до міністерства для перегляду новим урядом. Відтак, станом на сьогодні, законопроект знаходиться в міністерстві палива та енергетики, але незабаром має бути переданий уряду для схвалення. Далі має прийняти парламент”, - пояснює С.Нейков виданню. В інтерв’ю також відзначається, що секретаріат ЕС готовий надати допомогу Україні на запит міністра енергетики Бойка в розробці інших законів по нафті та газу, але підкреслюється, що пріоритетом має залишатися закон про газ: його прийняття є формальною передумовою для вступу України в Енергетичне співтовариство.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux