Україна: вибори Президента України
Останні зміни до виборчого законодавства в Україні не пройшли повз увагу офіційних осіб ЄС і викликали новий сплеск дискусій в четвер.
В четвер із закликом до Високого представника ЄС К.Ештон виступити з протестом проти можливих маніпуляцій у виборчому процесі звернулися депутати Європейського парламенту Ч.Теннок та Е.Брок. К.Ештон оприлюднила у свою чергу заяву, в якій, за висловом „ІюОбзервер”, „стала осторонь українського виборчого спору”. Вона „відхилила” заклик депутатів та іспанського головування і не стала критикувати виборчий закон в Україні, підтримавши натомість роботу спостерігачів від ОБСЄ, стисло повідомляє „ІюОбзервер”.
Водночас у більш розлогій статті журналіста Е.Реттмана під заголовком „ЄС стурбований передвиборчою турбулентністю в Україні” йдеться про те, що дипломати ЄС на закритих зустрічах в Брюсселі та в Києві в четвер висловили стурбованість потенційним зривом виборчого процесу в Україні,
Новий закон, який, як пише видання, дозволятиме підписувати результати на виборчих дільницях без згоди представників комісії, призначених Ю.Тимошенко, протягнули через парламент коаліція у складі партії В.Януковича та депутатів, лояльних до діючого президента, „особистого затятого ворога Тимошенко впродовж останніх п”яти років”.
Цей крок викликав критику міжнародних спостерігачів за виборами, що перебувають в Україні. „Вносити зміни до виборчого законодавства в останню хвилину не відповідає загальноусталеній практиці, якщо тільки вони не приймаються на основі широкого політичного консенсусу”, - заявив речник місії Бюро демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ Йенс Ешенбахер в коментарі для „ІюОбзервер”. „В дійсності це багато не змінить, якщо члени виборчих комісій з”являться в день виборів і професійно та добросовісно працюватимуть, як вони це робили в першому раунді”.
Будь-яке поглиблення політичної нестабільності в Україні загрожує підірвати переговори по Угоді про асоціацію та ставить під сумнів безперервний транзит російського газу трубопроводами України до ЄС.
„Нам треба дивитися за цим; це може бути дуже негативним. Тимошенко погрожує вийти з виборів. Це серйозний розвиток подій”, - сказав один з дипломатів ЄС, повідомляє „ІюОбзервер”.
Ситуація навколо виборчого закону стала останньою в низці підривних подій у ході підготовки до другого туру, зазначає видання, завершуючи статтю цитатою неназваного посадовця ЄС: „Це Україна!”.
Україна-ЄС:
Ситуація навколо президентських виборів продовжує привертати до себе увагу дослідників, які аналізують процес у розрізі відносин Україна-ЄС. Так, видання „ЄврАктів” друкує статтю незалежного експерта з питань Росії, України та країн з перехідною економікою К.Страусса „Перезавантаження годинника між Україною та ЄС”. Автор переконує ЄС, що майбутнє України може бути тільки в Європі. Поділяючи тезу, що після помаранчевої революції необхідні реформи не були проведені, автор водночас стверджує, що Україна зі свого боку досягла немало, зокрема у сфері демократії та свободи преси. Натомість ключова „мантра” ЄС „питання вступу до ЄС не стоїть на порядку денному” не змінилася з 90-х років. Так само вона не змінилася і після помаранчевої революції, незважаючи на те, що такий сигнал міг змусити країну проводити болісні структурні реформи. Незважаючи на цілу низку позитивних декларацій, в ЄС продовжувала зростати опозиція до тісної співпраці з Україною, до якої додалася фрустрація через відсутність реформ. Але продовжувати у такому дусі – це замкнуте коло, переконаний автор. Дотримуватися надалі девізу „питання вступу до ЄС не стоїть на порядку денному” не відповідає розвитку подій. Така поведінка ЄС є свідченням, на думку автора, навмисної неоднозначності, викликаної нещирим бажанням стабільності. Здається навіть, що дехто в ЄС хотів би, щоб у 2004 році переміг Янукович, продовжує дослідник. ЄС не може собі більше довзолити виключати питання членства України і має переглянути власні підходи, якщо він не хоче надалі створювати нестабільність в регіоні. ЄС має почати готувати належну відповідь після другого раунду президентських виборів: можна почати з жесту на користь візової лібералізації для громадян України. Найголовніше, запевняє автор, ЄС має змінити свою стару мантру на „питання членства в ЄС зараз стоїть на порядку денному”. У грудні 2004 українці виступили на захист демократії та європейських цінностей – тепер час Європи реагувати.